Botanici našli v Podyjí vzácnou orchidej, nikdo ji sedmdesát let neviděl

  15:28
V padesátých letech 20. století ji v knize popsal botanik Vratislav Drlík, ani on však vzácnou orchidej neutrhl, aby ji dal do herbáře. Po sedmdesáti letech se na Znojemsku jazýček jadranský objevil znovu.

Jazýček jadranský se v Podyjí objevil poprvé po sedmdesáti letech. | foto: Luděk Čech

Botanici z Národního parku Podyjí měli při floristickém kurzu štěstí. Velmi vzácnou orchidej našli nedaleko Hnanic na Znojemsku v první polovině července. 

Kosatec různobarvý roste výhradně na Moravě, a to převážně v její nejjižnější části. V Podyjí si oblíbil skalní terasy, lesní lemy a světliny na spraši s dostatkem slunce

Kosatec různobarvý roste výhradně na Moravě, a to převážně v její nejjižnější části. V Podyjí si oblíbil skalní terasy, lesní lemy a světliny na spraši s dostatkem slunce

Druh dosahuje výšky až 60 centimetrů, daří se mu na teplých a polostinných místech. V Česku však roste jen velmi vzácně. 

Přímo v Podyjí tuto nápadnou orchidej odborníci uvádějí ve svých knihách z první poloviny 20. století. Naposledy Vratislav Drlík ve své Květeně Znojemska z počátku 50. let. 

„Jazýček v této knize ale charakterizuje jako vzácný a pro svůj herbář již ani nesebral dokladovou položku. Od té doby o jeho výskytu na Znojemsku nejsou žádné zprávy. Botanici po něm na příhodných lokalitách marně pátrají od vzniku národního parku. Letos se ho podařilo objevit poprvé,“ uvedla botanička Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Kosatec nebo třemdavu objevili na nových lokalitách

Orchideji se líbí na rozvolněných lesostepích, světlých místech listnatých lesů nebo jejich okrajích.

V době kvetení, na přelomu června a července, je nápadná asi půl metru vysokou lodyhou. Ta je porostla řídkým květenstvím složeným z vícebarevných, neobvykle tvarovaných květů.

Objev se odborníkům podařil v rámci floristického kurzu České botanické společnosti. Na Znojemsku se ho letos zúčastnilo na 150 lidí a devět ze zhruba padesátky jeho tras vedlo přímo do národního parku. 

„Botanikům se tak mimo jiné podařilo potvrdit výskyt řady vzácných druhů, jako je například vítod hořký, kýchavice černá, jarva žilnatá nebo pryšec hranatý. Mnohé druhy byly pak nalezeny na nových lokalitách. K těm patří třeba kosatec různobarvý, hlaváč šedavý nebo třemdava bílá,“ dodala Reiterová.

Autor: