Výzkumníci zjistí, zda lidé v blízkosti jaderných elektráren trpí úzkostí

  10:14
„Dukovany, lidé tací, všichni září radiací.“ Tento žertovně laděný popěvek hostujících fanoušků zazněl na nedávném fotbalovém utkání v Dukovanech v narážce na zdejší jadernou elektrárnu těsně za hranicí jižní Moravy. Jak se lidem v její blízkosti skutečně žije, zmapuje v květnu spuštěný výzkum.

Experti budou u obyvatel v okolí obou českých jaderných elektráren, tedy i té temelínské, zjišťovat zejména jejich obavy a úzkosti. Výzkumníci pro účely studie vybrali pět měst, která jsou srovnatelná z hlediska počtu obyvatel, věkové struktury i vzdálenosti od elektráren.

Za jihu Moravy jde o Ivančice na Brněnsku. Sondáž potrvá do ledna, zveřejnění výsledků je v plánu za rok. „S dotazníky budeme chodit za lidmi staršími osmnácti let. Průzkum je unikátní, protože takové šetření dosud v Česku nebylo provedeno a je cenné pro posouzení zdravotního stavu obyvatel v blízkosti jaderných elektráren,“ popisuje výzkumník Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) Anton Drobov.

Jestli postavíte nové bloky elektrárny, chceme i silnici, požadují starostové

Ten pochází z běloruského Minsku a už mapoval důsledky ruské války na Ukrajině na psychiku dospívajících lidí.

„Zjistili jsme, že duševní zdraví je v krizových situacích vysoce ohroženo. Účastníci studie z řad vysokoškoláků byli silně znepokojeni zprávami o válce, zhruba třetina z nich měla střední až silnou míru úzkosti a deprese. U žen jsme zaznamenali při vyšší frekvenci sledování zpráv a používání sociálních médií vyšší úroveň úzkosti a depresivních symptomů, což jsou rizikové faktory pro psychické poruchy,“ sděluje Drobov s tím, že data z obou studií hodlá porovnávat. V té aktuální však půjde o poznatky od lidí, kteří v možném stresu žijí dlouhodobě.

Starosta Ivančic Milan Buček (STAN) dosud o výzkumu neslyšel. „Obavy z jaderné elektrárny však nemám,“ odhaluje.

4. února 2022

Autor: