Starostku Šulcovou ve Vyškově odvolali a zvolili Jurku. Je to podraz, zlobí se

  16:40,  aktualizováno  17:04
Zastupitelé Vyškova odvolali starostku Karin Šulcovou (ANO), na post zvolili dosavadního místostarostu Karla Jurku (ODS). Ve Vyškově se změnila koalice.

Nový vyškovský starosta Karel Jurka (ODS), po jeho levici odvolaná starostka Karin Šulcová (ANO). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ve Vyškově se po neshodách změnila koalice, kdy z ní odešlo ve volbách vítězné hnutí ANO a nahradilo jej uskupení VY v čele s Karlem Goldemundem. Ten se také místo Jurky stal prvním místostarostou.

Vyškov má ještě další dva místostarosty, jsou jimi Roman Celý (KDU-ČSL) a Josef Kachlík (STAN).

Podle Šulcové byl rozpad koalice podlý. Vývoj vzájemných vztahů v koalici se podle Jurky za poslední měsíce natolik změnil, že už nebylo možné v takové atmosféře dál pracovat.

„Je třeba říci, že paní starostka bohužel koalici nestmelovala, ba naopak. Svá rozhodnutí s partnery často nekonzultovala, zasahovala do jejich kompetencí, a to bez jejich vědomí. Svůj přístup k řešení problémů a situací volila spíše konfliktně, více pod tíhou emocí než racionálním uvažováním. V neposlední řadě vytvářela nepřiměřený emoční tlak na své spolupracovníky a okolí,“ uvedl Jurka.

Šulcová: Byl to podlý a nečestný krok

Šulcová označila rozpad koalice za podlý a nečestný krok. Jurku pak označila za lháře. „Za sebe pociťuji lidsky obrovské zklamání a ztrátu veškeré důvěry v naše koaliční partnery. Z jejich strany byla zvolena a dnes se dovrší cesta, kterou nemůžeme nazvat jinak než podraz,“ uvedla Šulcová ještě před svým odvoláním.

Řekla, že hlavním problémem po jejím vstupu do funkce starostky bylo ego Jurky, které se s tím nesmířilo. „Navštěvoval radnici ještě méně než v minulém období,“ postěžovala si zastupitelům.

Předvolební Vyškov: kandidáti chtějí zvelebit zahradu a získat pivovar

Jurka se podle ní neštítí ničeho, jen aby opět byl starostou a dělal si věci po svém. Aby měl vliv v obchodních společnostech a profity z toho vyplývající, dodala. Jurka byl starostou v předcházejícím volebním období, Šulcová místostarostkou. Po volbách loni na podzim koalice složená z ANO, ODS, KDU-ČSL, STAN s podporou Volby pro město a Náš Vyškov pokračovala, Šulcová se ale po výhře ve volbách stala starostkou, a to jako první žena v historii Vyškova.

Podle koaličních partnerů se ale po změně začaly objevovat rozpory především ve způsobu řešení nejrůznějších situací, od začátku roku pak podle nich panovala v koalici nedůvěra a napětí. Na začátku března ODS, KDU-ČSL, STAN s podporou Volby pro město a Náš Vyškov vypověděly koaliční smlouvu.

Jurka neměl protikandidáta

Místo ANO je tak nově v koalici uskupení VY v čele s Karlem Goldemundem, který byl starostou Vyškova od roku 2012 do roku 2018, tehdy ještě za ČSSD. Nová koalice má 17 zastupitelů z 27, předchozí měla o dva hlasy více. ODS v čele s Jurkou skončila ve Vyškově poslední dvoje volby na třetím místě, kdy volby v roce 2018 vyhrála ČSSD. Pro odvolání starostky bylo 18 z 24 přítomných zastupitelů, šest bylo proti.

Radši komunista než debil, řekl starosta Vyškova. ČSSD v koalici končí

V tajné volbě pak pro Jurku hlasovalo 16 zastupitelů, sedm bylo proti, jeden se zdržel. Neměl protikandidáta. Stejně tak i Goldemund, pro něj bylo 18 zastupitelů, šest bylo proti. Zastupitelé zároveň odvolali trojici radních za ANO, nahradili je tři zastupitelé z VY.

Volby ve Vyškově loni v září vyhrálo hnutí ANO, získalo sedm mandátů v zastupitelstvu, druhé skončilo uskupení VY s pěti mandáty. Třetí ODS má také pět zastupitelů. SPD má tři mandáty, tři zastupitele má i KDU-ČSL. STAN má dva mandáty, stejně tak i Náš Vyškov. Ze zastupitelstva vypadly ČSSD a KSČM, strany nedosáhly potřebných pěti procent.

Autor: