Pionýrský vrt na Kyjovsku pátrá po dalších zdrojích ropy a zemního plynu

  9:26
Po dalším ložisku ropy a zemního plynu pátrá společnost MND na Kyjovsku. Místo určila seismická 3D měření, která v místě experti prováděli před šesti lety. Pravděpodobnost, že se v místě bude těžit, je pětinová.

Hloubka dva a půl kilometru pod povrchem je cílem nového průzkumného vrtu, který v září vztyčila společnost MND v Čeložnicích na Hodonínsku. | foto: MND

Hloubka dva a půl kilometru pod povrchem je cílem nového průzkumného vrtu, který v září vztyčila společnost MND v Čeložnicích na Hodonínsku. Vrtnou soupravu Bentec 250 sem přestěhovala z Francie, kde dokončila jinou zakázku. Za pár dnů by se mělo ukázat, jestli se v místě nachází ropné ložisko s doprovodným plynem.

„Jde o průzkumný neboli pionýrský vrt a pravděpodobnost úspěchu takového projektu se pohybuje kolem dvaceti procent,“ uvedl Tomáš Baldrián, šéf geologů společnosti MND. 

Podle něj se firma do průzkumného vrtu pustila na základě výsledků geofyzikálního seismického 3D měření, které v okolí Kyjova experti prováděli v roce 2015. Tehdy se díky nejmodernějším přístrojům podařilo vytipovat nové slibné struktury v sedimentech jurského stáří. Ze stejného souvrství již podnik těží na Hodonínsku ropu v Dambořicích nebo Uhřicích.

Pokud by byl vrt, který je hluboký přesně 2 585 metrů, úspěšný, práce naftařů na rozvoji ložiska budou pokračovat. Výsledek tohoto vrtu ovlivní i případnou další těžbu z obdobných struktur zhruba na linii Ždánice – Bukovany – Ježov.

„Po dokončení hloubení vrt proměříme sérií geofyzikálních metod a v případě kladného hodnocení přijde na řadu takzvaná čerpací zkouška, jejímž cílem je otestování sycené vrstvy a určení její vydatnosti,“ vysvětlila mluvčí MND Dana Dvořáková. 

Výsledek má firma znát na konci letošního roku.

Autor: