Komise navrhla na ředitele Fakultní nemocnice Brno onkologa Štěrbu

  9:47,  aktualizováno  13:10
Výběrová komise navrhla kandidáta na ředitele Fakultní nemocnice Brno, která je druhá největší v republice. Přihlášku na ministerstvo zdravotnictví podali tři zájemci. Podle zjištění MF DNES konkurz vyhrál současný přednosta Kliniky dětské onkologie Jaroslav Štěrba, jeho jmenování musí ještě podepsat ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba patří mezi nejlepší české dětské onkology. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Štěrba ve fakultní nemocnici pracuje už přes dvacet let, patří mezi přední české onkology a pod rukama mu prošly tisíce nemocných dětí.

„Vždy jsem měl ambici starat se dobře o své pacienty. Nicméně rychlost konvoje se řídí podle rychlosti nejpomalejší lodě. Jestliže nebude nemocnice fungovat jako celek, ani my se neposuneme dál ve svých jednotlivých oborech,“ vysvětluje Štěrba, proč chce usednout do ředitelského křesla.

Jména zbylých dvou adeptů zatím nejsou známá. Podle infomací MF DNES byl hlavním kandidátem Štěrba, který od výběrové komise získal nejvíce hlasů. V minulosti se také ucházel o místo děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Nakonec však odstoupil ve prospěch jiného kandidáta.

Uchazeči o místo ředitele fakultní nemocnice předstoupí dnes dopoledne před výběrovou komisi. Ta se zpravidla skládá ze zástupců příslušného kraje, města, Asociace nemocnic, představitelů odborných společností, profesních komor, odborů, lékařské fakulty i ministerstva zdravotnictví. Každý člen komise má jeden hlas, který může a nemusí udělit. 

Zájemci mohli podávat přihlášky do konce listopadu, kdy zároveň ředitelské křeslo opustil po dvanácti letech Roman Kraus. Nyní se chce věnovat kampani pro senátní volby, nemocnici dočasně vede Alena Tobiášová.

Úkoly? Stavba porodnice i zlepšení hospodaření

Doporučení od výběrové komise ovšem nestačí, jmenování nového ředitele musí podepsat ministr Vojtěch (ANO). Konečné rozhodnutí padne většinou několik dnů po pohovorech před komisí.

Nový ředitel Fakultní nemocnice Brno bude mít před sebou těžký úkol. V posledních dvou letech totiž hospodaření tohoto zařízení skončilo v záporných číslech, loni to bylo téměř 80 milionů.

„Uvědomuji si, že je zapotřebí udělat nějaké kroky směrem dovnitř i ven,“ nastiňuje Štěrba. Více zatím nechce prozradit, protože ještě není definitivně jasné, zda konkurz skutečně vyhraje.

Dalším úkolem nového ředitele bude dotáhnout konečně stavbu nové moderní porodnice, o které se diskutuje přes deset let a jejíž náklady jsou odhadovány na zhruba dvě miliardy korun. Stávající provoz na Obilním trhu totiž už nevyhovuje, často se tam musí řešit havárie.

Ve Fakultní nemocnici Brno ročně ošetří přes milion pacientů a pracuje zde přes šest tisíc lidí.