Brněnské vnitrobloky se mění v malé parky, své si k podobě řeknou i místní

  12:18
Kruhová lavice pod stromem, nové zastíněné lavičky, stolky, stromy, keře a trvalky krášlí zrekonstruovaný brněnský vnitroblok mezi Bayerovou a Dřevařskou ulicí. Plocha o velikosti fotbalového hřiště se ve čtvrtek slavnostně otevřela a zůstane veřejně přístupná.

Jeden z největších vnitrobloků v Brně obsahuje i dětské hřiště a mateřskou školu. Jeho oprava trvala devět měsíců a stála 13,4 milionu korun. „Stavební i výsadbové práce skončily už na jaře, s otevřením jsme čekali, než se zeleň uchytí,“ sdělila místostarostka Brna-střed Ludmila Oulehlová (ANO).

V první fázi projektu se jeho tvůrci scházeli s obyvateli místa, kteří mohli přidávat své návrhy a připomínky. „Potřeby místních lidí jsou při takovémto návrhu primární,“ podotkla architektka Alžběta Kalábová.

S výsledkem renovace je spokojený náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL), podle kterého mají vnitrobloky velký potenciál.

Podobné úpravy město plánuje třeba v ulici Bašty, kde má vzniknout mlatová plocha francouzského typu. Nyní zde stojí stromy ve špatném stavu a také se tu scházejí bezdomovci. Srovnání plochy a její ohraničení historickým plotem s bránami, který byl na místě v 19. století, by mělo prostor podstatně zvelebit.

Provizorní úpravy se dočká také oblast zdemolovaného dřevopodniku na Rumišti, obě opravy by měly získat do konce roku stavební povolení. Už dlouho vyprojektovaná je renovace prostoru před pedagogickou fakultou na Poříčí, kde se však čeká na opravu vodovodů.

Autor: