Sci-fi komedie s Pavlem Novým ukáže Břeclav, kdyby nebylo sametové revoluce

  7:02
Co by se stalo, kdyby z kalendáře vypadl 17. listopad 1989? To už brzy divákům ukáže sci-fi komedie BřecLIVE. Tvůrci Dušan Hanuš a Jakub Hotař se ji rozhodli darovat Břeclavi k letošnímu kulatému výročí sametové revoluce. Do hlavní role zlákali herce Pavla Nového.

Herec Pavel Nový | foto: Aleš NáhlýMetro.cz

Právě on v úloze kouzelného dědečka bude zodpovědný za to, že se hrdinové filmu probudí v Břeclavi, ve které sametová revoluce nikdy nebyla. U vlády zůstala jediná strana, fungují jiná pravidla, platí se jinou měnou za jiné zboží a všechno patří všem. Doba však postoupila a vše okolo je nápadně podobné dnešku.

A pokud všechno vyjde podle plánu, lidé se prý v kině hodně zasmějí.

„Uvědomujeme si, že téma 17. listopadu je poměrně vážné. Náš film ale bude spíš o smíchu. Chceme ho brát jako komedii, satiru, možná i pohádku pro pamětníky, ve které se objevuje dobro, zlo, láska i kouzelný předmět a ve které vše dobře dopadne,“ naznačuje producent Hotař.

Autoři přitom mají s filmem zatím minimální zkušenost. Opírají se však o profesionální technické zázemí, jež se jim podařilo zajistit, a záda jim „kryjí“ zkušenější kolegové. Kromě Pavla Nového filmaři jednají o spolupráci s herci z brněnského Divadla Husa na provázku i tamního Národního divadla. Námět a scénář pro ně připravuje autor večerníčku Krysáci Cyril Podolský.

Natáčet se začne na konci září přímo v ulicích Břeclavi. „Bude to film pro Břeclaváky, proto chceme, aby svoje město skutečně poznali, aby tam nebyly jen nějaké anonymní ulice,“ dodává Hotař.

Premiéra bude na začátku prosince

Na plátně se tak objeví třeba náměstí T. G. M., ulička za synagogou, hala někdejší Reny, ale i některá z místních restaurací, ve které bude hospodařit hlavní hrdina – hospodský Adam. Ve filmu si zahrají nejen profesionální herci, ale také Břeclavané, ať už coby komparzisté, nebo i v „mluvených“ rolích.

Hlavním tahounem však bude samozřejmě Pavel Nový. Populárního herce nemuseli filmaři k účasti na projektu dlouho přemlouvat. „V podstatě hned řekl, že do toho s námi půjde. Nicméně za tento půlrok má pro nás pouze dva dny. A kolem nich se teď všechno točí,“ vypráví produkční.

30 let svobody v Brně

Řeší tak nelehký úkol – sehnat do zmíněných dvou říjnových dnů všechny ostatní herce, techniku, lokace, ale třeba také dobové vozidlo. „Chce to železné nervy,“ směje se spoluautor filmu, jehož poslední klapka padne přesně 17. listopadu na náměstí T. G. M. v Břeclavi.

Premiéru si pak výsledné dílo odbude první týden v prosinci. Na natáčení tak budou mít filmaři sotva pár dní, pak přijde na řadu postprodukce. V prosinci se diváci můžou těšit na dvaceti až třicetiminutový snímek.

„Je to přece jen naše premiéra. Byť máme za sebou spoustu různých videí, film jsme ještě nedělali a netroufli jsme si v tom časovém presu na celovečerní film, který má třeba sto minut. Navíc vše, co chceme říct, jsme schopni říct i v té půlhodince,“ vysvětluje producent filmu.