Brněnské sídliště má vlastní víno. Pěstují ho 15 let ve svahu pod lomem

  6:50
Je to ostuda, jsme Vinohrady, naše ulice se jmenují po nejslavnějších jihomoravských vinařských obcích a nemáme vlastní vinici. To si řekli lidé z nejmladšího brněnského panelákového sídliště a ve svahu pod lomem Hády s výhledem na věže svých paneláků založili před patnácti lety obecní vinohrad.

Vinici opečovává spolek místních nadšenců Vinohradský hrozen a ročně sklízí stovky kilogramů suroviny.

„Jsem u vinohradu od samého počátku a trávím v něm každou volnou chvíli. Je super, když si kousek od paneláku vyrazím do přírody. Zrovna teď stříkám rašící proutky sulkou, aby je hned z kraje nenapadly plísně a jiné choroby,“ popsal předseda spolku František Korvas.

Terasy jsou rozdělené na bílou s odrůdami Müller Thurgau, Rulandské šedé a Ryzlink rýnský a červenou s Modrým Portugalem, Neronetem a Zweigeltrebe. Původně tu vysadili 2 500 hlav na třech terasách, ale jedna s tisícovkou hlav se neujala kvůli průsakům spodní vody z lomu.

Množstvím ani kvalitou vína Vinohradští nechtějí soupeřit s proslulými jihomoravskými kolegy.

„Máme ho na prezentaci městské části. Obec ročně přispívá asi deset až patnáct tisíc a za to může radnice návštěvám nabídnout raritu. Jsme totiž oficiálně přiznaná vinařská obec, i když místo sklípků máme paneláky,“ poznamenal dlouholetý vinohradský starosta Jiří Čejka (Jiří Čejka s občany pro Vinohrady).

Podle Korvase se vinohrad pod Hády jinak než jako hobby brát nedá. „Nevyděláváme na tom, máme pár deputátních lahví za ty hodiny práce, co tu odvedeme, ale pokud chceme pro známé, musíme si víno koupit. Jinak se dá sehnat jen v květinářství na Pálavském náměstí,“ poznamenal Korvas.

Ten pochází z Kyjova a jako kluk na vinici pomáhal, ale opravdový vztah k pěstování získal až mezi paneláky.

„Vlastní víno ale nevyrábíme, dáváme hrozny vinařům a ti nám je zpracovávají. Letos je povezeme do Rakvic. Loni jsme měli asi 800 až 900 litrů, ale to byl výjimečný rok,“ doplnil Korvas.

Kromě vlastní vinice drží sídliště i tradici koštů jihomoravských vín. V sobotu 4. května se v sále školy v Bzenecké ulici bude konat už 27. ročník.