iDNES.cz

Moravští vinaři zažili nejdelší sezonu za půl století, skončila tento týden

  13:54
Vinařský rok většinou končí na sklonku října, případně v průběhu listopadu. Tentokrát se však mimořádně protáhl. Ve Valticích na Břeclavsku lisováním slámového vína teprve tento týden definitivně ukončili sezonu, která byla vůbec nejdelší minimálně za posledního půl století.

Lisováním slámového vína ve Valticích tento týden definitivně skončilo letošní vinobraní, které bylo vůbec nejdelší za posledních padesát let. | foto: David Šťastný

„Hrozny jsme sbírali na některých vybraných kopcovitých polohách ještě začátkem prosince. To nepamatuje ani hlava rodiny Antonín Šťastný, který ve vinařství pracuje více než 55 let,“ říká David Šťastný, ředitel vinařství Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.

O další měsíc pak sezonu jihomoravským vinařům prodloužilo zpracování raritního ledového a slámového vína. Na to první vydrželi čekat jen někteří, tentokrát to totiž byly opravdu pořádné nervy.

„Na ‚ledové‘ hrozny každoročně vyčkáváme do Vánoc, ale většinou už první týden v prosinci přijdou požadované mrazy. Letos se tak ale nestalo,“ popisuje Šťastný vypjaté týdny na čekané.

Vinaři stáli před rozhodnutím, jestli hrozny sebrat, nebo počkat déle a riskovat, že bobule uhnijí. Ve Valticích zariskovali a sedm stupňů pod nulou naměřili den po vánočních svátcích, kdy zmrzlé hrozny konečně vylisovali.

Ve stejný den se to podařilo třeba i Vinařství Špalek z Nového Šaldorfa na Znojemsku. Dvanáct obětavých sběračů při teplotě osm stupňů pod nulou posbíralo ještě za tmy šest ponechaných řádků Veltlínského zeleného.

„Avšak poslední dobou se z výroby ledového vína na jižní Moravě stává poměrně adrenalinový sport – nejspíš kvůli změně klimatu totiž bývá takový velký mráz většinou jen jednu noc v průběhu celé zimy,“ napsali na svém Facebooku Špalkovi, kterým ledové víno ještě stále kvasí.

Na slámové víno si lidé počkají dva roky

Definitivní tečku za vinobraním ale přineslo až úterý v tomto týdnu, kdy se do lisu dostaly i hrozny pro slámové víno.

„Jeho výrobou se zabýváme již desítky let, takže se nám vinařský rok většinou přehoupne až do dalšího kalendářního roku, protože hrozny musí ležet na slámě či rohožích více než tři měsíce,“ podotýká šéf Château Valtice.

Hrozny odrůdy Pálava posbírali už na konci září a na slámě z biofarmy nakonec zůstaly sto dní.

„Pálava se díky své vyšší přírodní cukernatosti a nádherné vůni, připomínající květ růže a lipového medu, pro výrobu slámového vína výborně hodí,“ má jasno Šťastný. 

A dodává, že základem pro dobré slámové jsou nejen zdravé hrozny a dobře větratelné prostory, kde leží bobule na slámě, ale i pevné nervy a čas.

„Proces výroby slámového vína trvá několikanásobně déle než u ostatních vín, a tak si budeme muset na slámové z letošního ročníku počkat téměř dva roky,“ vysvětluje na závěr.

zpět na článek