iDNES.cz

Traktor s UV panely šokem ochrání rostliny, vinaři si slibují vyšší výnos

  9:56
Ve vinohradech poblíž Mikulova začalo testování nové technologie, která pomůže ochránit rostliny před mrazem nebo nemocemi. UV panely na sobě vozí traktor jezdící mezi řádky vinné révy. Speciální stroj bude fungovat jako doplněk k tradičním postřikům, výrobce avizuje zvýšení výnosu vinohradů o dvacet procent.

Kromě klasického zapalování musí traktorista Saša zmáčknout ještě několik čudlíků navíc. Teprve když se světelné panely připevněné na kovové konstrukci v zadní části traktoru rozsvítí modře, může rychlostí 3,5 kilometru v hodině vyjet mezi řádky vinné révy nad rybníkem Nesyt na Břeclavsku.

Saša má to štěstí, že může řídit jediný stroj v Česku a v okruhu tisíce kilometrů s francouzskou technologií UV Boosting, kterou momentálně začínají testovat ve vinicích poblíž Mikulova.

„Rostlině dáváme po krátký čas koncentrovaný šok, jakoby ránu, díky které začne reagovat,“ přibližuje ojedinělou technologii využívající UV záření Václav Štursa ze společnosti Biso Schrattenecker, jež zařízení na rok půjčila vinařství Habánské sklepy.

Díky zmíněnému šoku začne rostlina tvořit kyselinu salicylovou, která funguje jako ochrana a pomáhá jí v boji s chorobami, mrazem či suchem. „Choroba ve vinici bude vždy, pomocí této technologie ale chceme dosáhnout toho, aby se nemnožila,“ oznamuje ředitel Habánských sklepů Petr Ptáček.

Traktor se speciálními UV panely ošetřuje řádky vinné révy nad rybníkem Nesyt na Břeclavsku.

Speciální stroj bude fungovat jako doplněk k tradičním postřikům. „Záření vystresuje rostlinu, která je potom odolnější. Stříkání révy pomáhá také, ale jiným způsobem. Obě fungují na něco jiného, půjdou ruku v ruce,“ vysvětluje Ptáček.

Záření UV-C se na planetě běžně nevyskytuje, jelikož nepronikne atmosférou. Není vidět ani cítit, běžně si jej člověk nevšimne. Minimálně do pěti metrů od stroje je však lepší mít ochranné pomůcky. „Když člověk jen rychle projde, nic se mu nestane, ale když bude stát blízko, může mu zčervenat kůže. Pro zdraví to ale není nijak škodlivé,“ ujišťuje před spuštěním testování Štursa.

Traktor s UV panely svítí jen na listy, ne na hrozny jako takové. „Na samotné víno to nemá žádný vliv,“ podotýká Štursa. Šesti UV šoků se v průběhu letošního roku dočkají odrůdy Rulandské šedé, Rulandské modré, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský, jejichž hrozny se používají na výrobu sektů a šumivých vín.

Robot jezdí po vinici bez řidiče. Sám najde řádek, okope ji i ostříhá

Zbrusu novou technologii vynalezli na univerzitě ve francouzském Avignonu, pilotní testování už mají za sebou ve Francii, Itálii a Chile. Výnos vinohradů jim za čtyřleté zkušební období vzrostl průměrně o dvacet procent. „V oblastech, kde to již testovali, jsou jiné klimatické podmínky než u nás. Jsme proto zvědaví, jestli to bude fungovat pro naši studenou vinařskou oblast,“ sděluje Ptáček.

Stroj za přibližně 35 tisíc eur (asi 830 tisíc korun) budou zkoušet na dvaceti hektarech ve čtyřech blocích, které rozdělí do tří částí. V jedné nechají standardní postřik, v druhé snížený postřik s UV-C a na poslední aplikují jen snížený postřik. „Na konci testu se jednotlivé řádky posbírají zvlášť. Zváží se, kolik hroznů z nich je, jaká je cukernatost a jaké mají parametry,“ nastiňuje Ptáček.

zpět na článek