Hazardér jel kanálem jako na tobogánu. Mohl se utopit i otrávit, varují vodárny

  6:26,  aktualizováno  11:20
Do útrob brněnské kanalizace nechal nahlédnout autor videa, které se nedávno objevilo na internetu. Při svém výletu do podzemí si nadšenec dopřál jízdu jako na tobogánu, kterou zakončil nárazem do dělicího břitu. Brněnské vodárny a kanalizace upozorňují na rizika takového počínání a připravují podnět pro policii. Ve čtvrtek dopoledne video z internetu zmizelo.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Záběry, které se na youtubovém účtu Kanálismus objevily minulý týden, nasbíraly do středečního večera přes 30 tisíc zhlédnutí.

Podle popisu šlo o „video čistě pro radost“, které zachycuje „návrat na brněnský kanalizační kmenový sběrač B06 u potoka Čertík a celý, nepřerušený sjezd čedičového skluzu DN 1200 od mostů pražské radiály po odlehčovací komoru Čertík.“ Zmíněný potok se v brněnských Pisárkách vlévá do řeky Svratky.

Autor mobilem natáčí, jak zhruba minutu a půl sjíždí vsedě špinavou vodou. Svůj výkon zakončí zvoláním „hahahahahá, málem jsem se svezl pod břit.“ Závěr jeho počinu zachycuje otevřeným poklopem kanálu také další muž, titulovaný jako Jiřík Kanálník.

Tomu redakce iDNES.cz zaslala dotazy, na které odpověděl ve čtvrtek dopoledne po zveřejnění tohoto článku. „Těžko říci, zda by se někdo měl inspirovat zrovna tímto videm. Stejně tak může dělat geocaching a při honbě za keší přebíhat silnici a být sražen vozidlem nebo vylézt na most či lézt do korun stromů pro zajímavé šišky a spadnout,“ napsal Jiřík Kanálník.

Dále poznamenal, že na internetu je ke zhlédnutí spousta věcí. „Určitě není potřeba kamkoli chodit, to je potom vždy aktivita konkrétního jedince. Urbex je také rizikový, videí je spousta, a přesto tam leze jen ten, kdo je za své jednání odpovědný. Takže určitě nikam nelézt, pokud ano, potom s rodiči nebo plnoletý,“ uvedl spoluautor videa ze stoky.

Záběry se dostaly i k pracovníkům Brněnských vodáren a kanalizací. Mluvčí městské společnosti Renata Hermanová před podobnými kousky varuje, pohyb v kanálu bez patřičného proškolení a vybavení podle ní může vést k ohrožení života. Hlavní rizika jmenuje čtyři.

„Hazard se zdravím a životem“

Prvním je nákaza infekčními chorobami. „V odpadních vodách se vyskytuje široké spektrum vodou mnohem snadněji přenosných patogenních mikroorganismů, jako jsou noroviry, adenoviry, rotaviry, virus hepatitidy A a E, parazitičtí prvoci, patogenní bakterie. Všichni máme v paměti covid-19, který se v odpadních vodách běžně vyskytoval,“ vyjmenovává Hermanová.

Druhé nebezpečí představuje hrozba utonutí. „I když neprší a průtok v kanalizaci je malý, situace se může velmi rychle změnit vlivem manipulace na objektech stokové sítě. Ve velmi krátké době může dojít k zahlcení celého profilu kanalizace,“ upozorňuje mluvčí.

V kanalizaci se také mohou vyskytovat toxické plyny, takže může dojít k úbytku kyslíku a otravě. Hrozí rovněž nebezpečí úrazu.

„Naši zaměstnanci, kteří do kanalizace z provozních důvodů vstupují, musí dodržovat přísná bezpečnostní opatření a musí být náležitě vybaveni. Všechny vstupy do stokové sítě nelze z provozních důvodů technicky zajistit proti vniknutí nepovolaných osob, proto apelujeme na zdravý rozum. Vstup nepovolaných osob lze jednoznačně považovat za hazard s vlastním zdravím a životem,“ oznamuje Hermanová.

Brněnské vodárny a kanalizace podle ní na základě zveřejněného videa připravují podnět pro policii kvůli nepovolenému vstupu do kanalizace. Autory záběrů společnost nezná.

Autoři: ,