Cesta z krize pro strojaře? Zaměření na zbrojaře i spolupráce s vývojáři

  10:58
Strojaři téměř ze všech kontinentů se sjíždějí na brněnské výstaviště. V úterý tam startuje Mezinárodní strojírenský veletrh. Tradičním českým podnikům zaměřujícím se na výrobu obráběcích a tvářecích strojů, které se stále potácí v krizi, může nabídnout nové příležitosti k růstu. Lákadlem pro běžné návštěvníky bude nejspíš vůz Bugatti.

Expozice Mezinárodního strojírenského veletrhu v roce 2023. Právě i zbrojařský průmysl může být příležitostí pro tradiční české strojírenské firmy. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Ještě v roce 2018 firmy sdružené ve Svazu strojírenské technologie dokázaly vyvézt do zahraničí obráběcí a tvářecí stroje za více než 17,5 miliardy, loni byly po propadu v covidu stále jen na dvou třetinách tohoto objemu.

Dovoz těchto výrobků do Česka dokonce v posledních letech překonal export, což dále ilustruje ne moc dobrou kondici tohoto tradičního českého odvětví, které má své zástupce i na jihu Moravy v podobě firem, jako je TOS Kuřim nebo brněnský Šmeral.

Podle ředitele Svazu strojírenské technologie Ivo Červenky není u společností, které svaz sdružuje, tak jednoduché najednou výrobu automatizovat, a tím zvyšovat produktivitu a efektivitu, což je každoročním tématem v úterý startujícího 65. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu na brněnském výstavišti.

Jeho výkladní skříní se v posledních letech stává stále rostoucí expozice s názvem Digitální továrna, zároveň dominantními vystavovateli nicméně stále zůstávají právě výrobci tvářecích a obráběcích strojů.

Aplikovat robotizaci je těžké

„U těchto strojírenských firem ale nemůžete jednoduše zajistit robotizaci, protože nemají sériovou výrobu, ale individuální zakázky na míru pro jednotlivé zájemce,“ objasnil Červenka s tím, že tyto společnosti se od covidové pandemie stále potácejí v krizi.

Podle šéfa svazu se snaží i tyto podniky investovat do modernizace provozů a nových technologií, ruce jim ale svazují drahé náklady na výrobu. „Nedokážu odhadnout, jak firmy zvládnou zvyšovat konkurenceschopnost, pokud se nedostaneme na nějaké normální ceny energií a vstupních materiálů,“ vyjádřil se skepticky. Žádná firma z oboru si podle něj zrovna v posledních letech nevýská radostí, i když nějaké zakázky dokážou shánět.

Mezinárodní strojírenský veletrh

Kdy: od úterý 8. října a potrvají do pátku 11. října, otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin, poslední den do 16 hodin

Kde: brněnské výstaviště

Vstupné: Nejvýhodnější vstupenky jsou k zakoupení online na stránkách msvbrno.cz.

Zajímavost: Zájemci si mohou stáhnout aplikaci Eventee, která kromě přehledu vystavovatelů a doprovodných akcí nabídne i rozšířené možnosti networkingu.

Doprava: S ohledem na dopravní situaci v okolí areálu výstaviště připravili pořadatelé webovou aplikaci mapujme.cz/msv, kde lze v reálném čase sledovat obsazenost kapacit jednotlivých parkovacích ploch.

Na strojírenském veletrhu se proto právě letos v pavilonu P představí zcela nová technologická expozice, která ukáže zkušenosti tradičních českých výrobních firem s nasazováním nových technologií. Podniky se nebudou prezentovat samy za sebe a snažit se udat své výrobky a domlouvat zakázky, ale formou případových studií ukážou vzájemnou spolupráci.

„Například TOS Varnsdorf bude prezentovat, jak spolupracuje s českým výzkumným centrem a jak se jim společně podařilo dosáhnout finálního výrobku pro třetí firmu,“ ilustroval na příkladu tuto spolupráci ředitel veletrhu Michalis Busios.

Nově se snaží více cílit na zbrojaře

Podle něj strojírenská výroba v Česku právě vlivem zelené a digitální transformace čelí velkým výzvám. Pokud je však firmy zvládnou dobře uchopit, může to pro ně být příležitost. Trendem se tak kupříkladu stává automatizace právě i malosériové výroby, což klade vysoké nároky na flexibilitu a variabilitu, jinými slovy, aby bylo možné výrobní linku a celý proces jednoduše upravit podle požadavků zákazníka.

„Vlastní zkušenost s tím druhem automatizace nyní má plzeňská společnost Hofmeister, které firma Misan z Lysé nad Labem dodala a zprovoznila automatizované pracoviště na míru. Získané zkušenosti obou firem na této zakázce nyní mohou ve svůj prospěch využít také další zájemci o podobná řešení,“ přiblížil za Veletrhy Brno Michal Svoboda. Dodal, že oba podniky budou svou spolupráci a z ní plynoucí profit v Brně v následujících dnech prezentovat.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu je hlavním lákadlem pro návštěvníky vůz Bugatti.

Lákadlem i pro širokou veřejnost bude zcela jistě exponát Bugatti s ukázkami technologických postupů a spolupráce dvojice firem a také Vysokého učení technického v Brně na procesu výroby tlumičů, které se pak osvědčují i na prestižních závodech Rallye Dakar.

„Velkou roli v kondici těchto tradičních výrobních firem hraje v poslední době Green Deal. U elektromobilů totiž už není potřeba tolik dílů na obrábění jako v klasickém autě. Cílem spolupráce mezi různými firmami a výzkumnými centry je tak přinést nové produkty s vysokou přidanou hodnotou. Ostatně i proto se obráběcí firmy poslední dobou posouvají ze zaměření na automobilový sektor do zbrojařského průmyslu,“ líčí Busios.

Šance na Ukrajině i v USA

Na jednu stranu se tak strojaři můžou snažit navázat na tento sektor, kterému s ruskou válkou proti Ukrajině roste výroba, zároveň ale právě více než dva roky trvajícího válečného tažení jim uzavřelo velké ruské odbytiště, což tradičním domácím firmám způsobilo problémy. Například Kovosvit v Sezimově Ústí pod ruskými majiteli skončil v konkurzu.

Rusy vlastněné ČKD Blansko je v insolvenci, kvůli sankcím má zmrazené účty

V úpadku je i Rusy ovládaný tradiční výrobce turbín ČKD Blansko Holding. Strojaři se proto nyní snaží chopit příležitosti na obnově továren na západě Ukrajiny a také čím dál častěji navazují kontakty ve Spojených státech amerických. „Amerika se pro nás stává čtvrtým nejvýznamnějším trhem,“ poznamenal Červenka.

A jak naznačil generální ředitel Veletrhů Brno Jan Kubata, příští ročník může být pro tyto české firmy ještě přínosnější. Dorazit by vůbec poprvé totiž mohla i delegace z Jižní Koreje, případně by tamní firmy mohly v Brně přímo vystavovat.

Je rozhodnuto. Nové jaderné bloky bude v Česku stavět korejská KHNP

Právě jihokorejská společnost KHNP totiž získala největší českou zakázku v historii na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje a zavázala se, že většinu dodávek svěří právě českým podnikům. Tato spolupráce by je mohla nakopnout a otevřít jim cestu k dalším lukrativním zakázkám.

Dorazí vláda i prezident

Do Brna na Mezinárodní strojírenský veletrh vedle představitelů vlády v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) dorazí letos po mnohaleté pauze i český prezident. Petr Pavel na brněnské výstaviště přijede ve středu, kdy zároveň zhruba po roce zahájí svou dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje.

Ve středu se vedle strojařů setká se studenty Vysokého učení technického v Brně, představiteli Nejvyššího státního zastupitelství a navštíví také Muzeum romské kultury. Ve čtvrtek se pak po prohlídce Moravského židovského muzea přesune do Valtic, kde jej čeká konference Sdružení místních samospráv a debata se studenty střední vinařské školy.

6. října 2022

Autor: