V obci u Brna si pořídili radary, peníze z pokut ale půjdou jinam

  10:24
Šoférům, kteří si nelámou hlavu s rychlostí svých vozů při průjezdu obcí, chtějí udělat přítrž v Bílovicích nad Svitavou nedaleko Brna. Do Obřanské ulice proto vedení nechalo umístit nové radary na úsekové měření. Vybrané pokuty ale v obecním rozpočtu neskončí.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Peníze totiž připadnou Šlapanicím, které jsou nadřazeným městem z Brněnska, tedy takzvanou obcí s rozšířenou působností, jež má na starosti i výběry sankcí za prohřešky řidičů.

Paradoxní je, že Bílovičtí si vše obslouží sami. Mají vlastní počítačový systém, ve kterém se sejdou data, místní obecní strážník ale s balíkem informací nesmí udělat nic jiného, než je poslat k vyhodnocení úředníkům do Šlapanic. 

„Neexistuje žádná zákonná možnost, jak bychom peníze z pokut mohli získat do rozpočtu. Opatření jsme však dělali hlavně kvůli bezpečnosti lidí,“ podotkl starosta Bílovic Miroslav Boháček (STAN).

Kontrola rychlosti řidičů začne v obci na Brněnsku fungovat už za pár týdnů. Nyní radary fungují v pilotním provozu. „Zatím vše ladíme a čekáme na finální povolení od policie,“ vysvětlil starosta.

Věří, že nové opatření zabere a řidiči na příjezdu od Brna sundají nohu z plynu. „Radary auta zachytí od zástavby za čerpací stanicí až po hřbitov,“ upřesnil Boháček.

Autor: