K uplácení nás tlačí systém, nic jiného nezbývá, hájí se souzený podnikatel

  13:48
Podnikatel Marcel Slováček dnes u Krajského soudu v Brně přiznal, že od roku 2015 pravidelně uplácel úředníka Správy nemovitostí městské části Brno-střed Petra Kosmáka. Slováček vysvětloval, že se tak chtěl dostat ke stálé práci a získat přednost při zadávání městských zakázek. V případu, který je vedlejší větví kauzy Stoka, viní žalobce z ovlivňování zadávání veřejných zakázek deset lidí a jednu firmu.

Marcel Slováček dnes u soudu přiznal svoji vinu, nicméně se snažil vysvětlit svou motivaci k uplácení. „Systém je tak nastavený, že nás k tomu tlačí. Pokud chcete mít jistotu, nezbývá nic jiného než tak konat,“ vysvětloval soudu.

Podle něj jde o systémovou chybu a kdyby přišel kamkoliv jinam, bude to stejné. „Podmínky se budou lišit minimálně,“ dodal Slováček, jenž dnes u soudu stál spolu s dalšími devíti podnikateli či úředníky a jednou firmou.

Původně kriminalisté ve vedlejší větvi kauzy Stoka obvinili až tři desítky živnostníků, u většiny z nich bylo ale stíhání podmíněně zastaveno a radnice Brna-střed jakožto poškozená se s nimi dohodla na vyrovnání.

Dnes u soudu stanuli vesměs jednatelé či řemeslníci, kteří podle obžaloby za úplatky dostávali zakázky. Většina z nich se dnes doznala, jen tři podnikatelé se cítí nevinni.

„Už máme vyřešené všechny, kteří přiznali vinu a chtěli uzavřít dohodu. Ta spočívala v zaplacení odškodnění, při jehož stanovení jsme vycházeli z daných úplatků. Kdyby je nedávali, mohli naopak poskytnout nějakou slevu,“ sdělil tajemník úřadu Brna-střed Petr Štika.

Řemeslníci z kauzy Stoka zaplatí odškodnění, vyhnou se tak soudu

Podle státního zástupce fungoval na Brně-střed od roku 2015 propracovaný systém manipulace s veřejnými zakázkami, kdy podnikatelé dávali menší či větší úplatky měsíčně v řádu desítek tisíc korun.

Již zmiňovaný úředník Správy nemovitostí městské části Brno-střed Petr Kosmák byl jedním z těch, kterým soud loni v kauze Stoka uložil trest, dostal tříletou podmínku s pětiletým odkladem a také trest propadnutí majetku za tři miliony korun.

Hlavou tohoto systému byl podle spisu tehdejší místostarosta Brna-střed za hnutí ANO Jiří Švachula. Ten byl po zadržení v březnu 2019 společně s dalšími obžalovanými v hlavní větvi celé kauzy odsouzen loni v květnu. Rozhodnutí ale dosud nenabylo právní moci.

Řadu měsíců trvalo, než byl vůbec rozsudek vyhotoven a rozeslán účastníkům řízení. Teprve poté následovala odvolání, mezi nimi i expolitika Švachuly. Od začátku letošního roku leží spis na Vrchním soudu v Olomouci, odvolací jednání ale dosud nebylo nařízeno.

Autor: