Městský soud v Brně se ke kauze vrátil po roční pauze předminulý čtvrtek. Rozhodoval o tom, jestli žalované nemocnice a zubařka nesou vinu na smrti chlapce a jestli jeho rodičům náleží požadované odškodnění.
„Žádala jsem o pomoc a oni mi zabili dítě. Tohle je konečně spravedlnost,“ vyjádřila k dnešnímu rozhodnutí soudu matka chlapce.
V osudném roce 2017 bolestivé potíže se zuby dovedly tehdy pětiletého chlapečka a jeho rodiče až na pohotovost ve třech nemocnicích. Podle žaloby při návštěvě třetí z nich – ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně – lékařka sice vytrhla postižený zub, ale nerozeznala sepsi neboli otravu krve z infekce. Zánět byl už v pokročilém stadiu a velmi hnisal. Ještě ten den hoch zemřel.
„Doktorka popisovala stav nezletilého jako standardní a neurčila probíhající sepsi, která musela být už ve vysokém stupni. Následně poslala nezletilého zpět do domácí péče,“ popsala důvody žaloby advokátka rodičů Michaela Štuksová.
Nemocnice vinu odmítají
Další lékařky v předchozích dnech dítě ošetřovaly na pohotovostech v Úrazové nemocnici a Dětské nemocnici, chlapec byl také u rodinné zubařky. Původně podanou žalobu na Fakultní nemocnici Brno, pod kterou spadá Dětská nemocnice, rodiče stáhli.
„Lékaři nepostupovali na základě současných poznatků lékařské vědy. Všechna zdravotnická zařízení a jejich lékaři, které rodiče s chlapcem navštívili, měli zub vytrhnout, což nakonec učinila až poslední lékařka. Navíc za situace, kdy chlapec zvracel antibiotika, mělo dojít k jejich nasazení do žíly nebo infuzně,“ prohlásila dnes soudkyně Michaela Silnická, která vycházela z lékařských posudků.
Potřeboval pomoc a nedostal ji, teskní matka chlapečka, který zemřel kvůli zubu![]() |
Jednotlivá zdravotnická zařízení vinu odmítají, podle nich neporušila žádné povinnosti. Úrazová nemocnice se odvolává na to, že rodiče navštívili pohotovostní službu, která nemá za primární úkol problémy řešit, ale především ulevit od bolesti.
„Ošetřující lékař navíc dle nich postupoval v souladu se současnou lékařskou vědou a došlo k pročištění zubu. Lékařka ho nevytrhla, aby při prořezání stálého zubu nedošlo k posunu a nebylo třeba stav komplikovaně řešit. Rodiče byli ponaučeni, že mají zajít ke své ošetřující lékařce,“ zmínila soudkyně Silnická argumenty, kterými se nemocnice brání.
Rozhodnutí není pravomocné, strany se proti němu mohou odvolat. Soud se dnes v občanskoprávním řízení zabýval otázkou odškodnění, trestní odpovědnosti žádná z nemocnic ani zubařka nečelily.
Měl být hospitalizován dřív, míní matka
Matka zemřelého chlapce v rozhovoru pro iDNES.cz popsala, že nejprve hledali pomoc ve čtvrtek večer na zubní pohotovosti Úrazové nemocnice, další den pak u rodinné zubařky. Od ní dostal chlapec po ošetření antibiotika, ale večer měl horečky a antibiotika zvracel, proto zamířili na pohotovost Dětské nemocnice.
Odsud byl po ošetření propuštěn domů. O víkendu byl stav hocha lepší, při pondělní ranní kontrole jej však pediatrička kvůli vysoké hodnotě CRP (ukazatele zánětu, pozn. red.) poslala do nemocnice u svaté Anny.
Soud zpřísnil trest lékaři, který chyboval při záchraně chlapce. Hoch zemřel![]() |
Tam lékařka rozhodla o vytržení zubu. „Já jsem na ni koukala, byla tam se mnou moje teta, a ptaly jsme se, jestli může v zánětu trhat zub, když má (syn) CRP 100, jestli nedostane otravu krve. Ona řekla, že je to v pořádku a že se to tak dělá. Tak mu ho vytrhla a řekla, ať mu to ledujeme a bude to dobré. On byl dobrej, tak jsme jeli domů, lehnul si a díval se na televizi. Zničehonic ale dostal obrovskou zimnici a horečku, tak jsem volala té doktorce od svaté Anny, co mám dělat, a ona mi řekla, že je to asi nedostatkem cukru, tak ať mu dám colu a ještě jednu deku,“ vylíčila matka.
Ta nakonec vzala chlapce do Dětské nemocnice, kde hoch ten samý den zemřel. Matka, která se odvolává na lékařské posudky, je přesvědčena, že její syn měl být hospitalizován už v pátek večer po první návštěvě Dětské nemocnice.
„Sám pan doktor na ARO, kde (syn) zemřel, mi řekl, že kdyby tady byl chlapeček hospitalizovaný, tak ho mám za tři dny doma. Já mu říkám: Prosímvás, a můžete mi to dosvědčit? A on říká: Nezlobte se, ale ne,“ tvrdila matka.
Podle svých slov si ponese psychické následky do konce života. „Bylo to moje jediné dítě, další už mít nemůžu. Chlapeček byl to jediné, co jsem měla, měl před sebou šťastný život a není možné, že v dnešní době zemřel kvůli mléčnému zubu. Můj život bez něj nemá smysl,“ posteskla si.
Nešťastná posloupnost, říká Šmucler
Zubařku z nemocnice u svaté Anny bránil ve znaleckém posudku prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který mluvil také u soudu. Podle něho se lékařka zachovala správně, když zub vytrhla. Z jiného posudku vyplývá, že osud chlapce byl v tu chvíli už nevratný.
Rodiče připustili, že při zubní hygieně svého syna pochybili. Při vyčíslení odškodného vzali tento fakt v úvahu, původně totiž požadovali pro každého 1,25 milionu korun. Zohlednili ale také skutečnost, že se nikdo z žalovaných rodině neomluvil, jejich syn byl jedináčkem a oni sami už další dítě mít nemohou.
„My uznáváme, že si zoubky čistil míň, ale v té době jsme hledali lékařskou pomoc. Chlapeček ji potřeboval. A lékařky by mu ji snad měly poskytnout bez ohledu na to, jestli má špatnou dentálku, nebo ne. Od toho jsou lékařky, aby mu pomohly,“ podotkla matka.
Podle Šmuclera šlo o nešťastnou posloupnost. „Zanedbání od rodičů, suboptimální léčení lékařů (často ve snaze pomoci) a špatně nastavený systém péče v Česku. To třetí se snažíme změnit. Aby bylo dost lůžek pro děti, jednodenní stomatochirurgie, jinak organizovat systém péče o dětské zubní pacienty. Co kdo udělal špatně, rozhodne soud, ale jde o to změnit systém, aby se to neopakovalo,“ uvedl pro iDNES.cz Šmucler.