Za úhyn 40 tun ryb v Dyji nemůže elektrárna, ale splašky, zjistili vědci

  10:06
Loňský úhyn 40 tun ryb v Dyji u jezu v Bulharech na Břeclavsku zavinily odpadní vody, které se do řeky dostávají společně s těmi povrchovými. Zjistili to odborníci z Akademie věd ČR. Původně přitom rybáři vinili z katastrofy Povodí Moravy, a to kvůli provozu vodní elektrárny.

Podle odborníků z Akademie věd bylo kyslíku pro ryby ve vodě málo kvůli tomu, že jej spotřebovaly jiné organismy, řasy, sinice a další odumírající organická hmota. Produkce kyslíku zkrátka nestačila jeho spotřebě a provoz elektrárny s úbytkem kyslíku nijak nesouvisel.

„Příkladem je situace, kdy ani v denních hodinách při příznivých světelných podmínkách nedocházelo k dostatečnému dosycení vody kyslíkem fotosyntézou. Ke spotřebě kyslíku docházelo nejen v nočních hodinách, ale nadměrně také během dne,“ uvedl Jakub Borovec z Akademie věd.

Z Dyje už vytáhli přes 40 tun mrtvých ryb, úhyn překonal katastrofu v Bečvě

„Ani okysličená voda odpouštěná z nádrže, případně doplněná rozstřikem pomocí segmentů, nebyla schopná do nadjezí dotéct tak, aby množstvím kyslíku umožnila udržet vysoké množství ryb při životě,“ doplnil.

Závěry vědců potvrdilo i dřívější vyjádření Povodí Moravy, na něž rybáři kvůli elektrárně ukazovali jako na viníka úhynu ryb. Státní podnik to odmítal. „Jsme přesvědčeni, že příčinou je enormní vypouštění nedostatečně čištěných odpadních vod v celém povodí, zejména živin, pokles průtoků a nárůst teplot vlivem klimatické změny,“ řekl Antonín Tůma z Povodí Moravy.

Kraj a další instituce chystají opatření

Podle něj nelze podobnou katastrofu do budoucna vyloučit právě kvůli kombinaci rizikových faktorů jako je znečištění vody splašky, vysokým teplotám a nízkým průtokům v řekách a potocích.

Jihomoravský kraj proto inicioval založení pracovní skupiny „Společně za čistou a živou Dyji“. Zástupci kraje, města Břeclav, Povodí Moravy a Moravského rybářského svazu se shodli, že je potřeba společně vytvořit tlak, neboť stávající vypouštěné znečištění je v zásadním nepoměru k množství povrchových vod, do kterých jsou odpadní vody vypouštěny.

„Pracovní skupina připraví návrh opatření k ovlivnění faktorů a procesů zejména u jezu Bulhary, které by snížily spotřebu kyslíku, zvýšily jeho produkci a vytvořily i v kritických tropických dnech rovnovážný stav,“ doplnil krajský náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti).

27. července 2022

Autor: