iDNES.cz

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

  12:34
Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno otestovali. Po sérii dalšího zkoušení by mohla výrazně pomoci při práci s pacienty a následnou léčbou.

ilustrační snímek | foto: Tomáš FraitMF DNES

Tým složený z biochemiků, molekulárních biologů, bioinformatiků a lékaře-patologa rozčlenil prsní nádory do pěti podtypů díky paletě bílkovin, jež se nacházejí u každého pacienta v jiném měřítku.

Na výzkumu pracovali odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kteří otestovali stovku nádorů z biobanky Masarykova onkologického ústavu.

Správné rozpoznání podtypu rakoviny je pro lékaře klíčové, protože umožňuje pro pacienty vybrat tu nejúčinnější léčbu. Každý druh rakoviny se totiž liší jak množstvím různých bílkovin, tak i průběhem onemocnění a jeho prognózou.

Nyní lékaři využívají způsoby, jejichž výsledky jsou spíše orientační. Podobně jako nová metoda pracují s bílkovinami v tkáni, ale pouze s vybranými druhy a jejich množství nejde určit přesně.

„Z tisíců bílkovin měřených metodou zvanou SWATH jsme vybrali tři, které jsou klíčové pro zařazení nádorů prsu do základních subtypů. Naše metoda umí nejen rozlišit ty stávající, ale ukázala také, že agresivnější podtypy jsou velmi variabilní. Právě proto je chceme dál analyzovat a klasifikovat,“ poznamenal hlavní autor práce, biochemik Pavel Bouchal.

Podle něj se tato metoda může využít i pro klasifikaci dalších nádorových onemocnění. Aktuálně se vědci zaměřují také na nádory ledvin a jejich metastázující formy.

Výzkum brněnských přírodovědců trval pět let. Než však metodu začnou využívat například právě v brněnském onkologickém ústavu, další roky to potrvá.

„Ačkoliv možnost lépe zařazovat jednotlivé pacienty do subtypů vypadá velmi slibně, stále jde o základní výzkum. K případnému zavedení do praxe vede ještě dlouhá cesta, při níž musí metoda projít dalším několikaletým testováním a schvalováním, na kterém se už většinou podílejí komerční firmy,“ doplnila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

zpět na článek