Komín bývalé textilky Mosilana jde k zemi, jako první šli do akce horolezci

  17:06
V areálu někdejší slavné textilní továrny Mosilana v centru Brna začalo první bourání. Horolezci se pustili do odstraňování zhruba padesátimetrového komína. Vlastník areálu má demoliční výměr i na všechny budovy včetně těch ikonických, do jejich likvidace se však ještě nemůže pustit kvůli stále neukončenému procesu zpamátnění.

Komín má kompletně zmizet do tří týdnů. Jeho demolice proběhne ve dvou fázích. První je horolezecká, při níž specialisté v kleci zavěšené na jeřábu postupně sbíječkou odstraňují betonové cihly a další jednotlivé části. „Komín je betonovou stavbou s ocelovými výztužemi, takže jde o hodně náročnou práci,“ přiblížil za vlastníka areálu Jiří Filip.

Horolezci mají za úkol věž tyčící se nad okolními objekty rozebrat tak, aby z ní zbylo dvacet metrů. „Zatím to celkem jde, ale narazili jsme na jednu tvrdší část a bojíme se, že se bude zvětšovat s tím, jak půjdeme dolů. Potom by rozebírání zabralo víc času,“ vylíčil horolezec Radovan Kotas.

Po výškových pracovnících se následně chopí práce bagr s drapákem, který rozebere zbylou část.

Odstřel známý třeba z opuštěných průmyslových areálů byl v tomto případě vyloučen hned na počátku úvah. „Jednak je velice náročný a nebezpečný, navíc se blízko nachází železniční trať,“ vysvětlil Filip s tím, že už tak museli vystěhovat všechny nájemníky ze sousední ikonické budovy s červeným nátěrem. Tu chrání lešení.

Zabedněná okna, vytrhané podlahy. Blok domů v Brně mizí, ustoupí novému nádraží

Podle památkářů přijde Mosilana zbouráním komínu o významný prvek, uznávají však, že nebylo reálné ho uchránit. Kromě věže může investor zbořit i další méně cenné drobné stavby, které většinou tvoří přílepky k hodnotnějším objektům. Stejně jako komína se jich totiž netýká probíhající proces zpamátnění. „Demoliční výměr je vydán na všechny budovy v areálu, ale u těch, které jsou součástí tohoto procesu, nevstoupí v platnost. Naopak u drobných přílepků ho můžeme uplatnit,“ upřesnil Filip.

O prohlášení části budov za kulturní památku rozhoduje ministerstvo kultury. Tento návrh mu předložili předloni památkáři, podle nichž má Mosilana vedle historické a urbanistické hodnoty navíc i architektonický význam. Učinili tak i proto, že investor chtěl původně zbourat všechny staré stavby a místo nich postavit moderní obytnou čtvrť. Proti záměru plošné demolice se postavilo také město.