Komín má kompletně zmizet do tří týdnů. Jeho demolice proběhne ve dvou fázích. První je horolezecká, při níž specialisté v kleci zavěšené na jeřábu postupně sbíječkou odstraňují betonové cihly a další jednotlivé části. „Komín je betonovou stavbou s ocelovými výztužemi, takže jde o hodně náročnou práci,“ přiblížil za vlastníka areálu Jiří Filip.
Horolezci mají za úkol věž tyčící se nad okolními objekty rozebrat tak, aby z ní zbylo dvacet metrů. „Zatím to celkem jde, ale narazili jsme na jednu tvrdší část a bojíme se, že se bude zvětšovat s tím, jak půjdeme dolů. Potom by rozebírání zabralo víc času,“ vylíčil horolezec Radovan Kotas.
Po výškových pracovnících se následně chopí práce bagr s drapákem, který rozebere zbylou část.
Odstřel známý třeba z opuštěných průmyslových areálů byl v tomto případě vyloučen hned na počátku úvah. „Jednak je velice náročný a nebezpečný, navíc se blízko nachází železniční trať,“ vysvětlil Filip s tím, že už tak museli vystěhovat všechny nájemníky ze sousední ikonické budovy s červeným nátěrem. Tu chrání lešení.
Zabedněná okna, vytrhané podlahy. Blok domů v Brně mizí, ustoupí novému nádraží![]() |
Podle památkářů přijde Mosilana zbouráním komínu o významný prvek, uznávají však, že nebylo reálné ho uchránit. Kromě věže může investor zbořit i další méně cenné drobné stavby, které většinou tvoří přílepky k hodnotnějším objektům. Stejně jako komína se jich totiž netýká probíhající proces zpamátnění. „Demoliční výměr je vydán na všechny budovy v areálu, ale u těch, které jsou součástí tohoto procesu, nevstoupí v platnost. Naopak u drobných přílepků ho můžeme uplatnit,“ upřesnil Filip.
O prohlášení části budov za kulturní památku rozhoduje ministerstvo kultury. Tento návrh mu předložili předloni památkáři, podle nichž má Mosilana vedle historické a urbanistické hodnoty navíc i architektonický význam. Učinili tak i proto, že investor chtěl původně zbourat všechny staré stavby a místo nich postavit moderní obytnou čtvrť. Proti záměru plošné demolice se postavilo také město.