Lanžhot zřejmě poničilo slabé tornádo, řekli meteorologové po obhlídce

  9:46,  aktualizováno  14:40
Při pondělní podvečerní silné bouřce zasáhlo Lanžhot na Břeclavsku a jeho okolí tornádo, uvedli meteorologové. Předběžné informace z terénu podle nich potvrzují, že jeho intenzita byla minimálně F1, což je druhá nejmírnější z šestiškálové stupnice.

Místní už od večera mluvili o tornádu, i když slabším, než které lidé v okrese zažili před rokem.

„Původcem tornáda byla dlouho žijící bouřková buňka, která vznikla poblíž Prahy. S ohledem na dlouhou životnost a přechodně i některé radarové příznaky bouře je pravděpodobné, že šlo o supercelu,“ dodal Český hydrometorologický ústav na Twitteru s tím, že poznatky bude dál upřesňovat.

Hned po bouřce zůstalo na 1400 domácností bez elektřiny, domy s poškozenými střechami nebo pokácené ploty.

„Tromba poškodila několik ulic. Stále se ozývají další lidé, jak postupně zjišťují škody. Poškozeno bylo několik střech a vyvrácené jsou i velké stromy. Co se týče obecního majetku, tak spadl nový plot kolem fotbalového hřiště, který jsme nedávno postavili, kolem jsou polámané borovice. Nejvíce zasažené jsou ulice Kostická, Stráže, Školní a Zámecká. Rozmístili jsme kontejnery a pomáháme s úklidem,“ přiblížil ráno situaci ve městě starosta Lanžhota Ladislav Straka (nez.).

Lidé však už tou dobou na internetu hojně diskutovali nad tím, jestli vichr, který se během pár minut přehnal, nebylo tornádo a nikoli „jen“ tromba, tedy trychtýř, který se nedotkne země.

„Máme videa od lidí i informace od kolegů amatérů. Je možné, že to mohlo být slabší tornádo. Jedeme se podívat na místo na škody, které to způsobilo, abychom měli objektivní informace. Stejné škody ale může způsobit i situace, kdy to nebude tornádo. Potenciál tam ale je,“ řekl pak Petr Münster z regionální pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Brně, který vyrazil do terénu.

Krátce po poledni už měl jasněji. „Na 99 procent můžeme říct, že to bylo tornádo o rychlosti odhadem okolo 150 kilometrů za hodinu,“ sdělil.

Podobně už ráno hovořil má amatérský meteorolog Michal Viktorýn, který předpověděl loňské ničivé tornádo, jež se takřka stejným místem prohnalo před rokem.

„Včerejší večerní bouře na jižní Moravě přinesla na 99,9 procent malé tornádo. Zde podle videa jde krásně vidět to, že předměty letěly směrem nahoru, tedy něco je táhlo vzhůru o downburst se jednat nemohlo, protože by určité věci letěly směrem dopředu,“ napsal Viktorýn k videu na Facebooku.

Původcem tornáda byla podle meteorologů dlouho žijící bouřková buňka, která...

Loni to bylo mnohem horší, říkají hasiči

Dobrovolní hasiči na místě ještě uklízejí popadané stromy. Některé se opírají o garáže a domy nebo zůstaly ležet v zahradách.

„Někdo ještě opravuje střechy, které se večer jen provizorně zakryly plachtami,“ popisuje momentální situaci v Lanžhotě velitel tamních dobrovolných hasičů František Gál.

Spolu s kolegy má ještě v paměti loňské tragické tornádo, které prošlo jen asi o deset kilometrů dál. Pomáhali tam stejně jako stovky dobrovolných hasičů z celé země.

„Včerejšek se s loňským tornádem ale vůbec nedá srovnávat. Nejsou narušené žádné domy, nepadaly zdi. Problém byl s jedinou střechou, která byla pohnutá a pracovali jsme u ní s jeřábem. Jinak šlo opravdu jen o díry, kde bylo vypadaných pár tašek. Vítr byl podstatně slabší,“ shrnuje.

Břeclavský místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní) nicméně upozornil, že nejde ani letos o první takto silnou bouřku v regionu.

„Evidentně je potřeba se připravovat na situace, které se tu vyskytují. S takovými bouřkami nic neuděláme, předkládám ale zastupitelstvu návrh na zařazení akce - pořízení varovného systému obyvatelstva. Pokud se má tak zásadně měnit klima a počasí v místě kde žijeme, bude potřeba se na to připravit,“ napsal na Facebooku.

Dodávky elektřiny se podařilo ve většině domácností obnovit ještě během pondělního večera, dnes už je bez proudu jen pár desítek odběratelů.

„K dnešnímu ránu jsme evidovali pouze jednu poruchu na vedení vysokého napětí a zhruba deset odběratelů s omezením dodávky. Vedle toho přetrvává i několik poruch na vedení nízkého napětí, které omezují několik desítek odběratelů hlavně v oblasti Lanžhota,“ informoval dopoledne mluvčí energetické společnosti EG.D Roman Šperňák s tím, že se dodávky snaží obnovit co nejdříve.

Autoři: ,