Došel mi sprchový gel, volal muž na linku 158. Hrozí mu vysoká pokuta

  9:50
Nejméně v 78 případech zavolal během dvou říjnových týdnů na číslo 158 devětatřicetiletý muž z Hodonínska. Podle policistů vždy bezdůvodně. Svým nezodpovědným chováním tak blokoval tísňovou linku v době, kdy rychlou pomoc policie mohl potřebovat někdo jiný. Policisté muže nakonec zajistili a hrozí mu pokuta až 200 tisíc korun.

ilustrační snímek | foto: Policie České republiky

Na linku 158 muž volal v různou denní i noční dobu. „Buď nesdělil operačnímu důstojníkovi žádnou informaci a nereagoval na dotazy, nebo si například stěžoval, že mu kvůli policii došel sprchový gel nebo že je příliš starý, aby volal na linku bezpečí pro děti a zároveň příliš mladý, aby byl považován za seniora,“ vyjmenovala policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Policisté muže několikrát poučili o zneužití tísňové linky. Upozornili ho, že slouží k oznámení případů, kdy je ohrožen život, zdraví, majetek nebo veřejný pořádek, nebo k oznámení poznatků k pachatelům trestné činnosti.

Muž ale v telefonátech neustával. Trvalo to až do chvíle, kdy jej policisté předvedli na obvodní oddělení k podání vysvětlení.

Linku 158 v nedávné době bezdůvodně vytáčel i muž z Brna. „Oznamoval, že si chce stěžovat na policii, protože se k němu nechová jako k bohu, za kterého se on sám považuje,“ upřesnila Ledabylová.

Oba muži jsou podezřelí ze zneužití tísňové komunikace. Jejich jednání bude řešit Český telekomunikační úřad. Může jim udělit pokutu až 200 tisíc korun.

Na jižní Moravě přijmou operační důstojníci měsíčně 11 tisíc hovorů. Zhruba třetinu považují za telefonáty, které s tísňovým voláním nemají nic společného.

Policisté nabádají, že je při tísňovém volání nutné pracovníkům operačního centra sdělit, co a kde se stalo. Lidé nemají pokládat telefon, dokud s nimi operační důstojník hovor neukončí. Stejně tak musí být připraveni i po skončení telefonátu, protože se stává, že policie ještě zavolá později zpátky.

„Doporučujeme v rámci České republiky volat přímo na národní čísla tísňového volání - 150, 155, 158 - a nepoužívat mezinárodní číslo 112, které je určeno pro cizince, kteří se nedomluví česky,“ řekla Ledabylová.

Autor: