Na Hodonínsku otestovali na covid 200 zaměstnanců škol, dva byli pozitivní

  19:00
Ještě než znovu nastoupí do tříd, kde se po týdnech setkají se svými žáky, mohli se nechat učitelé i nepedagogičtí pracovníci z Hodonínska otestovat na covid-19. Právě v tomto regionu byla v minulých měsících velká ohniska nákazy v kraji.

O testování učitelů se v Kyjově postarali zdravotníci z tišnovské nemocnice. Disponují mobilním analyzátorem antigenních testů. | foto: Město Kyjov

Dvě stovky antigenních testů byly nachystané pro dnešní testování na covid-19 pro učitele na Hodonínsku. Testovací týmy vyjely do Strážnice i Kyjova.

Nakonec se nechala otestovat asi polovina učitelů ze základních a středních škol obou měst i několik nepedagogických pracovníků. 

„Testy prokázaly nákazu u dvou zaměstnanců škol, kteří se přišli nechat otestovat. Jeden je z Kyjova, druhý ze Strážnice. Hned byl proveden i PCR test, jehož výsledky budou známé nejspíš ve středu,“ uvedl jihomoravský radní pro zdravotnictví Jiří Kasala (ODS) s tím, že města na Hodonínsku mají velkou koncentraci škol i počet žáků. „Dojíždí tam z okolních obcí, takže dosah učitelů i studentů je docela velký,“ doplnil. 

Testování bylo dobrovolné, kromě pedagogických pracovníků mohli podle Kasaly přijít v menší míře i ti, kteří předpokládají, že ve škole s dětmi přijdou do kontaktu. 

„Naplánovali jsme ho záměrně před dalším rozvolněním opatření, po němž se někteří žáci vrátí ve středu a v pondělí do škol. Pokud by se objevilo více nakažených učitelů, bude na ředitelích a hygienicích, jaký určí další postup,“ řekl Kasala. 

Kraj k testování použil antigenní testy, které dostal darem od soukromé Surgal Clinic z Brna. Právě tamní zdravotníci a také tým z nemocnice v Tišnově učitele testoval. 

Brno chce být příkladem

V Kyjově si pochvalovali rychlost testování. „Učitelé kyjovských základních škol, ale i gymnázia, zdravotnické školy a učiliště jsou objednaní po třech minutách, výsledek znají do čtvrt hodiny,“ vyzdvihl mluvčí Kyjova Filip Zdražil. 

Jihomoravský kraj hromadně testuje učitele poprvé. V minulém týdnu před nástupem prvních a druhých ročníků však testování pro kantory zajistilo Brno. Mohly jich přijít až čtyři stovky, nakonec dorazila asi padesátka. Všechny testy byly negativní. 

„V testování učitelů pokračujeme. Je mi líto, že stát ani ministerstvo se dosud k tomuto neodhodlal, chceme tak jít jako město Brno příkladem,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). 

V pondělí 23. listopadu nechalo otestovat dalších 35 pedagogů. Nové termíny testování jsou v plánu ve čtvrtek a pak každé další pondělí. 

Takto se minulé pondělí testovalo v Brně před prvním otevřením škol


Autoři: ,