Stovka taxikářů vyrazila protestovat do ulic, dopravu v Brně nezablokovali

  17:54
Necelá stovka taxikářů se ve čtvrtek odpoledne sešla na parkovišti u bývalého fotbalového stadionu za Lužánkami ve Sportovní ulici, aby vyjádřili svůj nesouhlas s omezením jízdy centrem města. Poté vyrazili na spanilou jízdu městem.

„Sešli jsme se proto, že se nám nelíbí, jak s námi město nekomunikuje a paní primátorka se nám vysmívá. Brno je rozkopané a znemožňuje nám v mnoha lokalitách práci, která mnohé z nás plně živí,“ řekl Petr Kováč, svolavatel demonstrace.

Primátorku Markétu Vaňkovou (ODS) vyzvali k jednání. Ta však už v úterý vzkázala, má ve čtvrtek poměrně nabitý program, takže za Lužánky nedorazí.

„Vnímám, že taxikáři nejsou spokojení s aktuálně nastavenými pravidly vjezdu na náměstí Svobody, protože jim není umožněn. Nicméně my máme za to, že koncept, který jsme nastavili, je prospěšný,“ reagovala Vaňková.

Organizátoři demonstrace si stěžují i na rozdílné podmínky, které mají společnosti jako Bolt a Uber. „Nemáme nic proti lidem, kteří se rozhodli pro tyto společnosti pracovat, třeba často i ilegálně. Všichni musíme z něčeho žít. Pro taxikáře to ale znamená, že se jim zúží klientela a nemohou s tím nic udělat,“ stěžoval si Kováč.

Před 16.00 vyjela téměř stovka protestujících taxikářů do brněnských ulic, ale jelikož Brno je i tak ve špičce ucpané a auta více stojí, než jedou, nijak výrazněji už dopravu nekomplikovali. „Taxíky se rozptýlily v provozu, žádné komplikace jsme řešit nemuseli,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Navíc neměli domluvený s policisty společný průjezd ulicemi města, takže do provozu najížděli vždy v menším počtu, jak jim to dopravní situace umožnila.

„Naším cílem není ještě více ucpat silnice, chceme pouze upozornit na nespravedlnost,“ vysvětlil Kováč s apelem na řidiče, aby jezdili slušně a podle předpisů a respektovali semafory.

Jejich trasa vedla z parkoviště na Sportovní kolem parku Lužánky až do centra a zpět přes ulici Drobného. Nechybělo ani troubení a mávání.

Frustrace mnohých řidičů podle Kováče trvá už od dob pandemie, kdy se jim finančních kompenzací dostalo až se zpožděním. „Během covidu to byli taxikáři, kdo vozil staré lidi do nemocnice a Brňanům dovážel jídlo. Kompenzace jsme přitom dostali až pozdě a mnozí nemohli splácet leasing a museli si najít práci jinde,“ vysvětlil organizátor.

Autoři: