Svatomartinských lahví bude méně, vína však budou aromatická a svěží

  9:12
Náměstí, která v jiných letech na svatého Martina plní lidé a zvuk cinkajících skleniček, dnes zůstanou prázdná. Zavřené jsou i restaurace. Tradiční otevírání mladých vín se tak přestěhuje na internet.

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Třeba Znojmo letošní Slavnosti Svatomartinského a mladého vína přesunulo z dominikánského kláštera na Facebook. Virtuální akce vypukne v 11 hodin a 11 minut požehnáním vínům. Následovat budou videa s příběhem svatého Martina i představením vinařů. 

„Po vinobraní je to pro ně i pro nás nejdůležitější vinařská část roku, a tak bychom rádi, abychom ji mohli lidem přinést až domů. Chceme také trochu odlehčit tuto nelehkou dobu,“ oznamuje František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy.

Velkobílovické Habánské sklepy na dnešních 11.11 hodin také chystají slavnostní e-otevření svatomartinských vín na sociálních sítích. „Kromě videopřípitku jsme připravili i sérii videí představující letošní svatomartinská vína,“ říká ředitel Josef Svoboda. 

Také oblíbené Putování po archivních sklepech, které každý rok připravuje Znovín Znojmo, nahradí online forma. „Připravili jsme speciální akci na našich webových stránkách, která zájemce provede online degustací i návštěvou vinařství,“ odhaluje předseda představenstva Pavel Vajčner.

Rovněž v Blansku si patrona města i tradice spojené s jeho svátkem lidé připomenou přes internet. „Chceme v online podobě nabídnout třeba tipy na činnosti, které se svatým Martinem souvisejí, lidé se jim ale mohou věnovat doma, nebo v přírodě se svými nejbližšími,“ sděluje vedoucí Informační kanceláře Blanska Martina Hejčová.

Výjimkou budou Hustopeče, kde se však jezdec na bílém koni přesune z náměstí do nemocnice. 

„Plánujeme navštívit také zdejší stanici záchranářů, lékárny, mateřské školy nebo obchody s potravinami. Zkrátka obejdeme celou první linii,“ nastiňuje Pavel Košulič z Hustopečského vinařského bratrstva. „Chceme tak poděkovat všem, kteří pro nás i v současné situaci pracují, a také připomenout, že i když jsou svatomartinské slavnosti zrušené, sama tradice existovat nepřestala.“

Povedený ročník

Na trh se letos dostane okolo 1,75 milionu lahví, což znamená zhruba dvacetiprocentní meziroční pokles. Vysokou kvalitu si ale tato vína zachovají. 

„Letošní ročník se jeví jako velmi povedený. Svatomartinská vína budou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru, svěží, s příjemnou kyselinkou,“ přibližuje Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra.

Pochutnávat si na těchto vínech budou lidé hlavně doma. „Koupit si je můžeme v obchodech nebo objednat prostřednictvím e-shopů našich vinařů. Na webu Vína z Moravy, vína z Čech jsme vytvořili tematickou stránku o svatomartinských vínech, kde se zájemci dozvědí veškeré potřebné informace,“ informuje Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, jenž už od roku 2005 vlastní značku Svatomartinské víno a zajišťuje propagaci.

„Obliba ani kvalita svatomartinských vín neklesá. Vinaři ovšem museli svoji produkci přizpůsobit covidovým podmínkám a množství upravit adekvátně svým prodejním kanálům,“ podotýká prezident Vinařské unie Ondřej Beránek. „Lidé se mohou těšit na speciální nabídky na webech, e-shopech a sociálních sítích vinařství,“ doplňuje.