Ze svatomartinských hus se stává trhák, větší zájem je o živé kusy

  19:22
K svátku svatého Martina patří nejen pranostika o bílém koni, ale také pití svatomartinského vína či pečená husa. Domácí produkce jatečných hus už přitom na pokrytí spotřeby nestačí, zamlouvat se musí nejméně dva měsíce dopředu.

Martin Horníček z brněnské restaurace Konfit představuje svou husí specialitu připravovanou takzvaně postaru. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zájem o husy se před svatým Martinem stále zvyšuje. Větší poptávku potvrzuje i největší chovatel hus na jižní Moravě Rybářství Hodonín, kde k příležitosti oslav 11. listopadu chovají každoročně až 1 500 hus.

„Lidé si je zamlouvali už od jara, v polovině září jsme pak museli prodej ukončit. Poptávka je vysoká, bohužel ale nejsme registrováni na jatkách, a tak nemůžeme navyšovat kapacitu,“ uvádí zootechnička pro vodní drůbež Rybářství Hodonín Miroslava Rausová.

V největším moravském chovu se přitom ročně vylíhne asi 50 tisíc housat. „Líhneme každý týden od konce března do poloviny července. Nakupují od nás prodejci drůbeže nebo menší chovatelé, odběratele máme i ze Slovenska a Rakouska. Zájem je nejen o jednodenní housata, ale i ta měsíční. Během roku pak všechna prodáme,“ upřesňuje Rausová.

Svatomartinské husy v Rybářství Hodonín dosahují druhé jatečné zralosti a porážejí se ve věku 14 až 16 týdnů při hmotnosti sedm až osm kilogramů.

„Husy jsou ve volném travnatém výběhu, mají i přístup na vodu. Kvůli kunám a liškám je ale na noc zavíráme. Krmíme je granulovanou krmnou směsí obohacenou o vitamíny,“ popisuje Rausová.

Za kilogram živé husy zde zákazníci zaplatí 115 korun, za mraženou 162 korun. „O mražené kusy není tak velký zájem. Zároveň je v tom i více práce, proto jsou dražší,“ dodává Rausová.

Konfitování se používalo ke konzervaci masa

Vyšší poptávku v posledních letech zaznamenává i chovatel Vladimír Pelikán z Tvarožné u Brna. „Zatím se nemám čím chlubit, mám malou farmu a husy chovám zejména pro známé. Vidím v tom ale velký potenciál a v příštím roce počet zvýším. Půjde na tom dobře vydělat,“ plánuje.

Svatomartinské hody jsou v posledních letech velkým trendem, příležitosti k výdělku se chopily i restaurace nabízející menu s různými specialitami.

Jednou z nich je i brněnský podnik Konfit nabízející husí a kachní speciality připravované podle starých receptur. V nabídce nechybí tradiční svatomartinská polévka kaldoun, nejoblíbenějším hlavním jídlem je konfitované husí stehno s červeným zelím a dvěma druhy knedlíků. Přímo na svatého Martina je připravoval i zástupce šéfkuchaře Martin Horníček.

„Konfitování je způsob přípravy, při němž se maso dlouze a za relativně nízké teploty peče ponořené pod vrstvou tuku. Kdysi se konfitování používalo jako způsob konzervace masa,“ vysvětluje Horníček. Svatomartinské menu v ceně od 756 do 936 korun v Konfitu podávají až do neděle 17. listopadu.

Na husách nevydělají všude

I přesto, že se v poslední době mluví hodně o nízkokalorických jídlech, podle ekonoma Lukáše Kovandy ze společnosti Czech Fund si lidé svatomartinskou nabídku rádi dopřejí.

„Podobné svátky jsou pro lidi příležitost, jak si nezdravé jídlo obhájit. Restaurace si navíc mohou nasadit vyšší ceny, protože ví, jaký to má u lidí úspěch,“ hodnotí Kovanda s tím, že jakmile někdo udělá nějaký speciál, ostatní se toho chytnou.

Ceny potom v závislosti na konkurenci samozřejmě rostou. Za ekonomicky lepší období však Kovanda považuje čas vánočních a velikonočních svátků.

Problém s konkurencí má například restaurace Štatl na náměstí Svobody v Brně, která se svatomartinskou nabídkou začala před třemi lety.

„Myslím si, že zájem o tyto akce roste, bohužel ale máme velkou konkurenci. Nacházíme se v centru Brna, kde je spousta nabídek a lidé vybírají podle ceny. Rozhodně nemůžu říct, že bychom na tom vydělali. Nabídku necháváme jen kvůli tradici,“ říká zaměstnanec Petr Hořák.

Na čtyřchodové svatomartinské menu v celkové výši 516 korun tam mohou lidé chodit do soboty 16. listopadu.

Autor: