Méně ran i rychlejší zotavení. Brněnská klinika využije nového operačního robota

  14:58
Jako první v Česku začnou v brněnské soukromé nemocnici SurGal Clinic od ledna využívat k operacím chirurgický robotický systém nové generace Versius. Sloužit bude k zákrokům v hrudi, plicích či střevech, čímž se liší od většiny robotických center, která provádějí zejména urologické operace.

„Naše nemocnice se zaměřuje na modernizaci a zavádění nových metod. Nákup chirurgického robotického systému čistě za naše náklady je dalším krokem v plnění těchto cílů,“ oznamuje ředitelka SurGal Clinic Jitka Smrčka.

Robotika nabízí pro lékaře i pacienty mnoho výhod. Tři chirurgické týmy už prošly intenzivním vzděláváním a prvních patnáct výkonů, které si pod zahraničním vedením vyzkoušely, bylo úspěšných.

„Systém jde za hranice možností lidské ruky. Pro lékaře přináší lepší výhled na operované místo, vyšší přesnost zásahu nebo odfiltrování třesu rukou. Kamera i nástroje jsou do těla pacienta zavedeny pouze miniaturními otvory,“ přibližuje vedoucí robotického centra a lékařský ředitel SurGal Clinic Petr Diviš. „Pro pacienta to znamená méně pooperačních ran, menší ztrátu krve, rychlejší zotavování, a tím i méně dnů v nemocnici,“ doplňuje Diviš.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyzdvihuje pokrok, který tento robot přinese. „Potřebný výkon provede méně lékařů a bude stát méně peněz,“ podotýká.

Zároveň chválí hospodaření brněnské kliniky. „Za dva roky jsme srovnali základní sazby mezi nemocnicemi. Nedokážu si představit, že nějaká nemocnice není v zisku, pokud dělá jednodenní medicínu, robotické operace a řídí se efektivností. Dostali jsme nemocnice do kladných čísel a teď se jasně ukazuje, které z nich hospodaří dobře. SurGal Clinic je toho jasným důkazem,“ tvrdí Válek.

Dřív se uklidňovala jídlem, teď procházkami. Žena po zákroku shodila 50 kilo

Robotický systém Versius od britské společnosti Cambridge Medical Robotics je druhým nejpoužívanějším systémem na světě s více než 16 tisíci provedenými operacemi ve dvaceti zemích. Systém je mobilní a v běžných operačních sálech se dá využít bez jejich stavebních úprav.

Třiadvacetiletý student Adam Kazda, kterému loni operovali střeva a slezinu, se na tento pokrok v medicíně dívá se smíšenými pocity. „Inovativní to určitě je. Doba jde dopředu a myslím, že by takový robot mohl spoustu věcí zlepšit. Ale zároveň bych se obával, že se něco může pokazit. Když víte, že vás bude operovat člověk, máte jakousi jistotu,“ říká mladík oslovený iDNES.cz.

Autor: