Kosmičtí inženýři dostanou vzdělání v Brně. Jde o první takový obor v Česku

  6:22
Brněnské Vysoké učení technické (VUT) nabídne od podzimu zcela nový obor, který ještě v České republice nikde není. Jeho studenti se budou věnovat kosmickému průmyslu. Na vzniku se podílela mimo jiné Evropská vesmírná agentura ESA.

Obory, které mají v názvu kosmonautiku, už dnes sice existují na strojní fakultě VUT, i pražském ČVUT, tento nový program pro navazující magisterské studium s názvem Space Applications se však má od nich lišit.

„Na strojní fakultě i v Praze jsou ty obory spojené s letectvím a právě více zaměřené tímto směrem,“ vysvětluje rozdíl garant nového programu Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT.

Studenti na dosavadních oborech se sice částečně třeba zabývají i satelity, ale ne nijak komplexně. „Stále rychleji však vznikají nové firmy a startupy zaměřené na průzkum vesmíru. S tím logicky roste poptávka po systémových inženýrech s vědomostmi z oblasti kosmického průmyslu. A právě proto jsme se rozhodli založit tento nový studijní program,“ přibližuje Götthans.

A firem, které se na tento obor zaměřují, přibývá významně právě v Brně. Poslední roky je to dynamicky se rozvíjející oblast. Namátkou tady sídlí společnosti jako Honeywell, Frentech Aerospace nebo SAB Aerospace. Poslední zmíněná vyvinula kupříklad nosič satelitů pro evropskou raketu Vega.

Absolventi nového oboru najdou následně uplatnění právě jako systémoví inženýři, kteří budou mít přehled o nejrůznějších systémech vyskytujících se v satelitech či kosmických plavidlech.

Zjednodušeně řečeno: nebudou mít jen znalosti, jak satelit „vystřelit“ na oběžnou dráhu, ale také o tom, co vše zařízení snímá, jak konkrétně funguje a další detaily z jeho provozu. Program tak kombinuje poznatky z elektrotechniky s vědomostmi ze strojařiny.

Studenti budou muset platit školné

Studijní novinka z brněnské techniky bude vyučována pouze v angličtině. „Podle našeho názoru nemá smysl v tomto oboru zvažovat studium v jiném jazyce, než je angličtina, na které je vesmírný průmysl postavený,“ doplňuje garant oboru.

To ovšem také znamená, že si studenti budou muset platit školné, za rok asi 25 tisíc korun. Řadu studentů ale čeká placená stáž u některého z partnerů, takže podle vedení VUT by se jim mělo školné vykompenzovat už v průběhu studia.

Göthanns věří, že se už od září do oboru přihlásí zhruba třicítka studentů. Láká je mimo jiné na předměty zkoumající elektromagnetické jevy či radiaci. V rámci jednoho z kurzů si studenti ve skupinkách vyzkouší i vytvoření menšího satelitu.

Autor: