VIDEO: Vlak jedoucí stošedesátkou zachytil ženu, lidé si jí nevšímali

  13:28
Děsivé video zveřejnili jihomoravští policisté jako výstrahu před neopatrným přecházením kolejí. Zachycuje ženu, která v Šakvicích na Břeclavsku nestihla uhnout projíždějícímu vlaku. Znepokojivé je rovněž chování kolemjdoucích, kteří zraněnou bez zájmu míjeli.

Nehoda se stala už na začátku března. Devětačtyřicetiletá žena se na šakvickém nádraží pohybovala v místech, kde byl zakázaný vstup.

„Později do protokolu sdělila, že spěchala na vlak přes koleje, ačkoliv věděla, že je v místě podchod i s výtahem. Její pozornost zaměstnával také telefonický hovor,“ přiblížil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Kvůli rozptýlení si žena příliš pozdě všimla troubícího expresu, který ji v rychlosti 160 kilometrů v hodině zasáhl.

Žena po nárazu upadla vedle kolejí, kde zůstala nehybně ležet. I přesto kolem ní několik lidí prošlo zcela bez povšimnutí.

„Ještě před zdravotnickou záchrannou službou dorazili na místo policisté z obvodního oddělení v Hustopečích a poskytli zraněné, která byla v silném šoku, první pomoc. Jednalo se zejména o sterilní krytí ran na zádech a obličeji a také o její uklidnění a fixaci na místě,“ popsal Šváb. Žena se ze svého zranění léčí dodnes.

Nehoda tehdy postihla vlak railjet Vindobona, který jel z Prahy do rakouského Štýrského Hradce. Podle webu Českých drah se omezení dotklo jedenácti spojů včetně dálkových vlaků RegioJet. Provoz byl zastavený přibližně hodinu.

Policisté video z nehody zveřejnili, aby před prázdninami upozornili na nebezpečí, které koleje v místech zakázaných pro veřejnost představují.

„Ačkoliv může být sankce až 10 tisíc korun, stále se najdou riskující jedinci,“ sdělil Šváb.

Jen na jižní Moravě bylo letos při neoprávněném vstupu do kolejiště přistiženo 352 lidí. Dva po srážce s vlakem zemřeli, další přežili s trvalými následky na zdraví. Osm lidí na kolejích spáchalo sebevraždu.

Policie varuje rovněž před lezením po vagonech pod elektrickým vedením. „Motivace jednotlivých účastníků bývá odlišná. Jednou je to natáčení originálního videa pro přítelkyni, jindy zase snaha předvést publiku své schopnosti a přeskočit mezeru mezi vagony,“ líčí Šváb.

Konec bývá podle něj podobný. „Přiblížení se k troleji, elektrický výboj, který dotyčného okamžitě těžce poraní, a nekontrolovaný pád z výšky vagonu na zem. Bohužel šance na návrat do plnohodnotného života nejsou téměř žádné,“ upozorňuje Šváb.

Autor: