Podnikatel nezboural garáže za Lužánkami, Brno proti němu chystá exekuci

  15:16
Loni v létě si brněnský podnikatel Libor Procházka vyslechl rozsudek, že jeho firma LP Expo musí odstranit podzemní garáže z městského pozemku v lokalitě za Lužánkami. Od nabytí právní moci na to měl půl roku. Termín uplynul toto úterý 19. března, ale za Lužánkami vše zůstává netknuté. Procházkova firma tak nesplnila rozhodnutí soudu.

Vedení Brna, které se domáhá odstranění kvůli tomu, že uzavřené podzemní garáže v soukromých rukou stojí na pozemku města bez jakékoliv smlouvy či dohody, a blokují tak rozvoj tamní lukrativní lokality, je nyní připraveno vymáhat vykonání nařízení i exekuční cestou.

To ostatně vrcholní politici města naznačovali už loni po vyhlášení rozsudku. „Příští týden budeme mít jednání s exekutorem o daném problému,“ řekl nyní redakci iDNES.cz brněnský radní Jiří Oliva (SOCDEM).

Nelze si však podle něj představovat, že za Lužánky za pár dní přijedou bagry a začnou bourat podzemní garáže, na jejichž střeše jakožto venkovní ploše se dnes parkuje.

„Musí se zpracovat demoliční výměr, projekt demolice, zažádat o povolení a následně vybrat firma, která samotné bourání provede,“ přiblížil Oliva postup v následujících týdnech a měsících. Není proto podle něj reálné, že se začne letos.

Rozvoj lokality za Lužánkami je odblokován. Brno vyhrálo i druhý soud o garáže

Celý proces ještě navíc natáhnou řízení na výběr firem. Vedení Brna si chce pohlídat, že demolice bude co nejlevnější, je totiž možné, že nakonec ji minimálně z části zaplatí. Procházkova firma LP Expo, proti níž město povede exekuci, totiž nemusí mít dostatečně velký majetek, aby z něj exekutor uhradil veškeré náklady demolice.

Podnikatel odmítl nečinnost komentovat

Právní zástupce brněnského podnikatele Martin Machač na dotazy, proč nebylo splněno nařízení soudu, odvětil, že se v tuto chvíli k věci nebude on ani jeho klient vyjadřovat.

Procházkovo vyčkávání může souviset s tím, že stále ještě chce pravomocný verdikt zvrátit. Na začátku ledna podal dovolání k Nejvyššímu soudu, ten však zatím návrh jen přijal a dál se jím nezabýval. „Na rozhodnutí je ještě brzy,“ sdělil Václav Vlček z Nejvyššího soudu. Ani právní moc, tedy vykonatelnost nařízení, nebyla nijak pozastavena.

Podle Olivy ji může soud pozastavit kdykoliv v následujících týdnech, tedy po uplynutí stanovené lhůty, město by tím ovšem uvrhl do právní nejistoty. „My postupujeme v dobré víře, že je rozhodnutí pravomocné, a chceme, aby bylo naplněno,“ podotkl Oliva.

Ten v minulosti Procházkovi navrhl, aby garáže městu předal, na tento návrh ovšem podnikatel podle radního nikdy nereagoval.

Město připravuje demolici stadionu

Vedení Brna kromě bourání garáží za Lužánkami připravuje rovněž demolici zchátralého fotbalového stadionu v téže lokalitě. Podle dřívějších vyjádření brněnských politiků má začít letos v létě, v tuto chvíli se řeší projekt. Ten by měl být hotov už příští měsíc stejně jako návrh úpravy prostoru po zbouraném stánku, na němž fotbalová Zbrojovka hrála naposledy před více než dvaceti lety. Bezprostředně po dopracování projektové dokumentace na demolici i návrhu na úpravu plochy rozhodnou politici o dalších krocích, tedy výběru firmy, která demolici provede. Zatím není jasno, kolik město za bourání zaplatí.

Autor: