Odměna pro spojence primátorky? Peníze pro městské divadlo budí v Brně pachuť

  11:18
Pokud nám nepošlete peníze, skončíme v hluboké ztrátě přes 20 milionů korun. Takový vzkaz vyslal ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša v září na brněnský magistrát. Zastupitelé v úterý navýšení finanční podpory bez větších námitek schválili, což vyvolalo rozčarování u ostatních divadel.

Stanislav Moša je ředitelem Městského divadla Brno už od roku 1992. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ta by si na větší peníze ráda sáhla také, mají však smůlu. Mezi divadelníky to vře a padají i slova o dalším zvýhodňování politických sympatizantů ODS.

Přímo na úterním jednání postup města kritizovala opoziční zastupitelka Jasna Flamiková (Zelení). „Nemáme jen městské divadlo, ale i národní a další. Město by nemělo dělat rozdíl mezi organizacemi, které zřizuje,“ poznamenala.

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) ovšem byla žádost městského divadla výjimečná. Moša totiž argumentoval mimo jiné covidem, během nějž části herců změnil status z externistů na kmenové zaměstnance, aby si je udržel. Tím ovšem divadlu zároveň vzrostly náklady.

„Je to tedy trochu jiná situace než u jiných příspěvkových organizací v kultuře. Ty požadavky na navýšení prostředků odůvodňují obecným růstem nákladů, a nikoliv touto specifickou situací,“ prohlásila primátorka.

Loni pomohly úspory, tvrdí ředitel

Divadla přitom už loni po covidu fungovala v normálním režimu a Moša se o vyšší finanční příspěvek navzdory energetické krizi nehlásil. Podle primátorky byla podpora navýšena až teď, protože dříve se ředitel na město s podobným problémem neobrátil. „Loni jsme to ještě dokázali vyřešit sami z úspor, letos už ne,“ sdělil MF DNES Moša.

Hamlet mě vyléčil, ale sám bych do toho ve čtyřiceti nešel, říká Isteník

Při pohledu do účetní závěrky však není zřejmé, kde tyto úspory či přebytky divadlo najednou vzalo. Rezervní fond je na nule a zisk z roku 2021 jen vymazal ztrátu z toho předchozího. „Epidemie covidu a následné omezení činnosti pro veřejnost vedlo divadlo k souvisejícím provozním úsporám, jejichž efekt přetrvával i v roce 2022 a pomohl tento deficit eliminovat,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Opozice vidí ve velkorysém přístupu města souvislost s tím, že Moša loni v komunálních volbách figuroval na kandidátce ODS a objevoval se po boku primátorky na předvolebních plakátech. „Kdyby za ně nekandidoval, něco takového není možné. Byli na tom domluvení,“ je přesvědčený opoziční zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno).

Připomíná také Divadlo Bolka Polívky, jehož principál rovněž před volbami podpořil primátorku, a město se pak mohlo „přetrhnout“, aby mu při problémech se statikou v budově na Jakubském náměstí pomohlo najít nové útočiště. A to třeba i na úkor jiných kulturních institucí. Zároveň město divadlu posílá štědré dotace.

Brněnské Národní divadlo má podle města sdílet prostory s Polívkou

Souboj o dělníky

Ředitel Národního divadla Brno (NdB) Martin Glaser i šéf Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka poukazují, že by rovněž rádi dostali od města víc peněz na platy.

„Také máme specifické problémy, ať už jde o nedostatek pracovníků, nízké platy, nízké honoráře pro externisty, nebo nízký rozpočet pro marketing. Kvůli tomu si Divadlo Husa na provázku ani nemůže dovolit výlep po městě nebo ve vozech MHD, aby propagovalo své inscenace,“ uvedl Oščatka s tím, že za poslední dva roky mu odešla čtvrtina zaměstnanců. „To je, jako kdyby v městském divadle skončilo 60 lidí, nebo dokonce dvakrát tolik v národním,“ upozornil.

Moša, jenž zároveň zdražuje představení zhruba o 15 až 20 procent, nutnost přidání peněz zdůvodňuje také tím, že divadlo soutěží se soukromým sektorem o dělnické profese a je tak „konfrontováno s ekonomickou realitou“. Jinými slovy musí zvyšovat platy jevištních techniků, aby mu neutekli.

Zvažujeme i to, kterou žárovku vymontovat, líčí šéf divadla Glaser

„My máme také problém, že technické a administrativní profese jsou finančně velmi podhodnocené. Průměrný plat dělníka je včetně všech příplatků za víkendy a večerní služby 27 tisíc hrubého,“ poznamenal Glaser.

V Divadle Radost se zase na některé pracovníky valí více povinností, zatímco jejich odměna zůstává stále stejná. „Také bychom uvítali rozšíření počtu úvazků a zvýšení příspěvku,“ podotkl ředitel divadla Pavel Hubička.

Podle Hollana není aktuální postup města ospravedlnitelný a příspěvek by měl vzrůst všem. Nebo minimálně Národnímu divadlu Brno, aby mezi ním a MdB nevznikaly rozdíly. „Do rozpočtu na příští rok pro něj budeme navrhovat adekvátní navýšení,“ avizuje zastupitel.

4. prosince 2015

Autor: