Hodonínský soudce ztratil pistoli půjčenou od policie, přijde o část platu

  16:36
Vypůjčil si pistoli jako předmět doličný k provedení vyšetřovacího pokusu. Místo jejího vrácení se však soudce okresního soudu v Hodoníně Ladislav Sobotka nechal napálit mužem, který se vydával za policistu. Za trest bude necelý půlrok pobírat plat snížený o deset procent.

Sobotka převzal pistoli od policistů v červenci loňského roku, už ji ovšem nevrátil. Zbraň podle svých slov vydal muži v uniformě a při předání s ním nesepsal žádný spis.

Přestože muž předložil služební průkaz, ukázalo se, že policistou není. Pistole se zásobníkem v hodnotě dvanácti tisíc korun se od té doby nenašla.

Hodonínský soudce se k činu přiznal a cítí vinu. S nadřízeným sepsal dohodu, že jako trest za svoje jednání bude pět měsíců pobírat plat snížený o deset procent. Kárný senát Nejvyšší správního soudu na dohodu přistoupil.

„S přihlédnutím k tomu, že kárně obžalovaný je zkušený bezúhonný soudce, považuji trest za přiměřený,“ konstatovala předsedkyně kárného senátu Miluše Došková.

Sobotka působí na hodonínském soudu přes třicet let, soudcem je od roku 1993. Pracuje na trestně právním úseku, věnuje se i trestné činnosti mládeže.

Autoři: