Investoval jsem do ní 150 tisíc, vysvětlil zhrzený senior vraždu milenky

  12:46,  aktualizováno  15:55
Loni v říjnu zastřelil ve svém brněnském bytě tehdy sedmašedesátiletý Jan Šmehlík svou milenku. Důvodem hádky a následné potyčky, při níž padlo pět výstřelů, byla údajně nevěra pětatřicetileté ženy. Šmehlík se nyní ve před Krajským soudem v Brně ke střelbě znovu přiznal.

Už dříve svou vinu potvrdil kriminalistům. „Hrozně mě zraňovalo, jak moc mi ublížila. Z celoživotních úspor jsem ji podporoval, znali jsme se asi dva a půl roku. Za tu dobu jsem do ní a její rodiny investoval asi 150 tisíc korun. A ona mě takhle ponížila,“ vypověděl před soudem Šmehlík.

S ženou z Opatovic na Brněnsku se znal z hotelu Continental, kde pracoval jako recepční.

„Scházeli jsme se vždy jednou nebo dvakrát týdně. Buď u mě v bytě, nebo jsem nám zaplatil hotel v Žabčicích. Celý život jsem byl zvyklý pohybovat se na úrovni, takže mi nedělalo problém zaplatit dvanáct stovek za noc pro oba. Michaela pocházela z chudších poměrů, maminka byla nemocná a bylo znát, že u nich peníze nebyly,“ poznamenal Šmehlík.

Podle jeho slov jej o 33 let mladší partnerka podvedla alespoň třikrát.

„Věděl jsem o její nevěře a několik týdnů jsem se odhodlával, že si s ní o tom promluvím. Doufal jsem, že si to spolu urovnáme a vše bude v pořádku. Vždyť já jsem vedle ní o třicet let omládnul, měl jsem ji opravdu rád,“ pokračoval ve výpovědi Šmehlík.

Ženu zasáhly čtyři výstřely

Jenže při vyříkávání si jejich vztahu v bytě na Palackého třídě v brněnském Králově Poli přešla debata v hádku a následnou potyčku. Šmehlík vytáhl dvanáct let nelegálně drženou zbraň, kterou údajně našel při opravování střechy s kamarádem.

„První výstřel vyšel, když jsme se o zbraň přetahovali. Kdyby mě nezasáhl do stehna, nejspíš by nic hrozného nenásledovalo. Jenže jsem cítil takovou bolest, že jsem vystřelil taky. Až potom jsem si s hrůzou uvědomil, k čemu došlo,“ popsal obžalovaný.

Přivolaní záchranáři už ženě nedokázali pomoci. „Zasáhly ji čtyři výstřely. Ten, který ji usmrtil, prošel krkem. Střely byly i v hrudníku, na končetinách a v břiše,“ popsal v obžalobě státní zástupce Petr Bejšovec.

To, s jakým úmyslem si Šmehlík ženu do bytu přivedl, se během dopoledního líčení nevyjasnilo.

Soudce Petr Jirsa obžalovaného konfrontoval s dřívějšími výpověďmi. V nich Šmehlík například uvedl, že žena „už z domu neměla vyjít živá“ a že si „zbraň nabíjel už den předem, takže o činu nejspíš přemýšlel“.

Před soudem ovšem tvrdil, že chtěl svou milenku pouze zastrašit. „Vždyť jsem jí ještě ten den dával bednu s ořechy na cukroví,“ řekl.

Je mimořádně sebevědomý, uvedla psycholožka

V odpolední části středečního líčení vystoupili i znalci z oborů soudního lékařství, psychiatrie a psychologie.

„Podle pitvy došlo ke čtyřem výstřelům, které ženu zasáhly. Dva z nich prošly zprava doleva krkem a následně ještě paží. Jeden z nich zasáhl krční páteř a oběť na následky tohoto zranění do několika vteřin zemřela. Další dva náboje prošly tělem v oblasti hrudníku a břicha zepředu a napřímo,“ sdělil znalec soudního lékařství s tím, že pitva nedokázala přesně určit, jak šly výstřely po sobě.

Podle znalkyň z oboru psychiatrie a psychologie je Šmehlík narcistický, sobecký muž, který často mluví tak, aby poupravil skutečnost ve svůj prospěch.

„Je až mimořádně sebevědomý. To, že si našel mladší partnerku, v něm vyvolávalo pocit důležitosti. Považuje se za atraktivního a mimořádně tělesně zdatného,“ popsala psycholožka Blanka Zapletalová.

„Když zjistil, že jejich vztah nefunguje tak, jak si představoval, zranilo ho to a ponížilo. Cítil se zhrzený. Při vyšetření mi řekl, že oběť několikrát sledoval, věděl o její nevěře. Na své zahradě v Hrušovanech dokonce den před vraždou zkoušel, jak pistole funguje. Soudím proto, že se na vraždu důkladně chystal a čin spáchal s plným vědomím i úmyslem,“ dodala Zapletalová.

Šmehlíkovi za vraždu a nedovolené ozbrojování hrozí dvanáct až dvacet let za mřížemi. Pro matku a sestru oběti a její dvě děti požadují právní zástupci dohromady téměř pět milionů korun.

Navrhují také, aby Šmehlíkovi soud zabavil pozemek v Hrušovanech u Brna, který si Šmehlík údajně pořídil na důchod.