Stát chtěl kvůli podvodu po elektrárně miliardu a půl, soud obžalované zprostil

  11:16
Státní podporu v hodnotě stovek milionů korun získala firma provozující jednu z největších českých fotovoltaických elektráren v Zašové na Vsetínsku neoprávněně, tvrdila obžaloba. Celkem šest lidí se podle ní podílelo na podvodu s dokumenty dokládajícími dokončení elektrárny v roce 2010. Vrácení peněz požadoval i český stát. Soud však všechny obviněné zprostil viny.

Licenci pro provozování fotovoltaické elektrárny Zašová získala firma REN Power na konci roku 2010, poté roky čerpala podporu pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle státního zástupce získala stovky milionů neoprávněně, protože některé dokumenty nebyly pravdivé a elektrárna nebyla v daném roce plně dokončená. Měla tak pobírat dotaci odpovídající spuštění elektrárny v roce 2011. Všichni obvinění to zásadně odmítají.

V úterý u Krajského soudu v Brně zazněly závěrečné řeči. Státní zástupce podrobně popisoval nesrovnalosti, podle kterých nebyla elektrárna hotová včas. „Z důkazů vyplývá, že fotovoltaické panely tam prostě nebyly. Ještě v únoru a červnu následujícího roku tam byly přiváženy tisíce panelů. Pokud je zařízení hotové, musí být způsobilé vyrábět elektřinu,“ uvedl David Uher.

Další dokumenty včetně některých smluv pak ve spisu chybí, jiné čelí podezření z podvrhu. „Nové zprávy revizního technika z 15. prosince jsou podle mě totální falza a tato revize nikdy neproběhla,“ dodal Uher.

S tím zásadně nesouhlasil obhájce technika, který byl také na lavici obžalovaných. „Tuto kontrolu označil žalobce za falešnou, přestože u toho byli pracovníci ČEZu. Potom nechápu, proč tu nestojí také,“ opáčil obhájce.

Dvě základní podmínky byly splněny

Ve svých závěrečných řečech se všichni obhájci shodli, že elektrárna Zašová byla hotová v daném termínu koncem roku 2010. „Neslyšeli jsme žádný přesvědčivý důkaz, ze kterého by se dal usoudit opak. Žádná z revizních zpráv před soudem zpochybněna nebyla,“ popsal obhájce dvou z obžalovaných, pro které chtěl státní zástupce sedmileté vězení a pokutu 15 milionů.

Pět let vězení a půlmilionové pokuty navrhoval pro další čtyři pracovníky, kteří se podle obžaloby dopustili podvodu. Obžalovaná byla i samotná firma REN Power, která měla mít v případě odsouzení zakázáno pět let přijímat dotace. K žádosti o náhradu škody se připojil i stát, který požadoval skoro 1,5 miliardy korun.

Na závěr všichni obžalovaní prohlásili, že se cítí být nevinní. Přiznali jen, že mohlo dojít k drobným pochybením při papírování, ale pouze v důsledku maximální snahy o dodržení termínu.

Ve středu ráno jim soud dal za pravdu, když všechny obviněné zprostil obžaloby. Dospěl totiž k závěru, že v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem.

„Musely být splněny dvě základní podmínky: musela být udělena licence a elektrárna musela být do konce roku 2010 připojena k distribuční soustavě. Tyto podmínky splněny byly, 29. prosince byla Zašová k soustavě připojena,“ konstatovala soudkyně Jaroslava Bartošová.

„Argument obžaloby, že byla licence vydána neoprávněně, neobstál. Byly opakovaně provedeny důkazy svědčící o tom, že jako u každé stavby k problémům došlo. Problémy byly opravovány, ať už šlo o fotovoltaické panely nebo jednotlivé trafostanice, znovu byly provedeny revize a žádný z obžalovaných i ze svědků se tím netajil. Všichni přiznávali, že došlo k problémům a výměnám,“ poznamenala Bartošová.

Autor: