iDNES.cz

Opilý chodec vešel do silnice, řidič za jeho usmrcení dostal podmínku

  16:22
Podmíněný trest vězení na čtyři měsíce potvrdil ve středu Krajský soud v Brně řidiči Vítězslavu Raškovi za usmrcení opilého chodce, který mu v prosinci 2020 po osmé hodině večer v Lomnici na Brněnsku vstoupil do cesty.
Na přechodu pro chodce v pražských Strašnicích ležel muž, kolem sebe měl stopy...

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Soud tak nevyhověl Raškovu odvolání proti rozhodnutí Okresního soudu v Blansku. Rozsudek naopak na popud odvolání státního zástupce doplnil o roční zákaz řízení motorových vozidel.

„Podnapilý stav poškozeného byl nepochybný, avšak při určité míře pozornosti jej měl řidič vidět,“ uvedl předseda senátu Aleš Flídr. Rašek cestoval po namrzlé silnici rychlostí mezi 60 až 80 kilometry v hodině, podle znaleckého posudku měl jet za daných okolností v rozmezí mezi 42 a 47 kilometry za hodinu.

Obžalovaný se hájil tím, že chodec na poslední chvíli uhnul do středu cesty, čímž mu znemožnil manévrovací možnosti. Soud má však za to, že řidič nehodu spoluzavinil.

„Vina poškozeného je vyšší než obžalovaného, skutečně se tedy jedná o nedbalostní zavinění. Jelikož však došlo k usmrcení, je trest nutný,“ prohlásil Flídr.

Autor:
zpět na článek