V kauze napadení Kvitové žádá obhajoba detektor lži. Soud má za podjatý

  11:18
Na podjatost soudu se snažila ve středu upozornit advokátka Radima Žondry, který je obviněný z přepadení tenistky Petry Kvitové. Vadilo jí, že Krajský soud v Brně umožnil Kvitové výslech přes mikrofon z vedlejší místnosti.

Tenistka Petra Kvitová odchází od Krajského soudu v Brně, u něhož vypovídala o svém napadení v prosinci 2016. (5. února 2019) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Petru Kvitovou vyslechl brněnský krajský soud v úterý. „Soud dostatečně nezdůvodnil, proč postupoval takovým způsobem. Došlo k narušení zákonných práv mého klienta,“ prohlásila Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá, která proto podala námitku a upozornila na možnou podjatost soudu.

Ten měl podle advokátky v úterý veřejně rozhodnout, jak bude Kvitová vypovídat. Tenistka kvůli prožitému traumatu už dříve požádala, aby byla vyslechnuta v nepřítomnosti obžalovaného.

Soudkyně Dagmar Bordovská reagovala slovy, že senát nemá ani s jednou ze stran bližší vztahy. „Proto nemá nikdo ze soudců důvod zasahovat do procesu,“ řekla Bordovská.

Žondrova obhájkyně následně uvedla, že podá stížnost na Vrchní soud v Olomouci.

Obhajoba trvá na detektoru lži

Kvitová v úterý popsala, co se 20. prosince 2016 v jejím prostějovské bytě odehrálo. „(Obžalovaný) chtěl, ať zapnu teplou vodu, a v tu chvíli jsme měla nůž na krku. Popadla jsem ho a chytila ho oběma ruka, levou rukou jsem objala i čepel. Vyhákla jsem se, upadla a všude byla krev. Mobil jsem měla na koberci a snažila jsem se ho nahmatat, on se ho snažil oddálit,“ líčila Kvitová. 

Obhájkyně Janovská Nejedlá ve středu trvala na tom, aby její klient Žondra podstoupil výslech na detektoru lži.

Jednání dále pokračuje výslechem dvou svědků, které si předvolala obhajoba. Prvním je bývalý Žondrův kolega Roman Kraus, který s ním pracoval na stavbě.

Už dříve dva další spolupracovníci obžalovaného dosvědčili, že v den útoku byl Žondra na pracovišti, přestože to nedokazuje žádná fotografie. „Nepamatuju si na situaci, kdy by pan Žondra nebyl na stavbě,“ uvedl Kraus.

Dalším předvolaným je Žondrův známý Tomáš Ševela. Ten dosvědčil, že inkriminovaného 20. prosince 2016 spolu komunikovali přes SMS. 

Ve středu soud ještě přednese listinné důkazy, rozsudek zatím nepadne. Žondrovi za vydírání a porušování domovní svobody hrozí až 12 let vězení.

Svou vinu od začátku odmítá. „Kdybych tam šel jen tak v čepici, bez rukavic, bez krytí obličeje, tak to se rovná sebevraždě,“ prohlásil Radim Žondra u soudu v úterý.

Bordovská odročila jednání na 26. března. Kromě podstoupení výslechu na detektoru lži požaduje obhajoba předvolání dalších svědků a přizvání soudního znalce, který má prověřit, zda charakter zranění Kvitové po technické stránce odpovídá popisu, který soudu podala. 

Petra Kvitová u soudu popsala své napadení: