iDNES.cz

Za strčení turisty z hradeb Špilberku navrhuje žalobce deset let vězení

  16:26
Zhruba desetiletý trest vězení navrhuje státní zástupce pro Daniela Madarásze, který loni v Brně podle obžaloby shodil německého turistu z hradeb Špilberku. Incident se stal, když se Slovák společně s kamarády loučil se svobodou a notně se popíjelo. Madarász nepřesvědčil žalobce, že do sedícího muže nestrčil on, ale jeho bratranec. Svou vinu opakovaně odmítá. Rozsudek padne v dubnu.

„Bylo prokázáno, že poškozený byl strčen z hradeb a po pádu se mu přihodila zranění. Shodneme se na tom, že tento skutek se stal a že jde o trestný čin. Jediným důkazem, že se skutku dopustil někdo jiný než obžalovaný, je jeho výpověď, která ale stojí osamoceně,“ uvedl žalobce Ivan Hrazdira.

Pro sedmatřicetiletého obžalovaného navrhuje trest při spodní hranici trestní sazby, která za pokus o vraždu činí deset až osmnáct let vězení.

Obžalovaného podle Hrazdiry usvědčuje poškozený i dva svědci, kteří seděli na hradbách poblíž. „Jen shodou náhod nedošlo k tomu, že při nekontrolovaném pádu nedošlo ke zranění bezprostředně ohrožujícímu jeho život či k fatálnímu,“ uvedl žalobce.

Dnes se u soudu ještě před závěrečnými návrhy četly výpovědi dvou svědků, kteří seděli opodál a zraněnému muži pomáhali. Shodli se, že blíž k německému turistovi sedícímu na hradbách, byl muž v bílém tričku, což byl obžalovaný Slovák. Na něj jako viníka ukázal už dříve i právě zraněný turista.

Strčil do něj bratranec, popírá Slovák, že shodil turistu z hradeb Špilberku

Sám Madarász svou vinu opakovaně odmítl. I dnes u soudu v emotivním vyjádření prohlásil, že věří ve spravedlivý proces a že ho soud osvobodí, jak navrhl jeho obhájce.

Ten tvrdí, že ve výpovědích jsou rozpory a nelze tak jednoznačně ukázat na jeho klienta. „Soud musí rozhodnout ve prospěch obžalovaného, když jsou pochybnosti,“ poznamenal.

Podle státního zástupce ovšem obžalovaný často měnil své výpovědi, nejdříve údajně uváděl, že nevěděl, kde je, že si neuvědomoval nebezpečí, pak najednou, že ano. „Snažili se přesvědčit jiného, že to byl on,“ doplnil Hrazdira.

Bratranec, na něhož Madarász ukazuje, ale při minulém hlavním líčení vypověděl, že si z večera nic nepamatuje. „Moc dobře si pamatuje ten večer, opakovaně lhal,“ namítl obhájce, který už minule navrhoval výslech bratrance obžalovaného na detektoru lži. K tomu ale soud nepřistoupil.

Krajský soud v Brně dnes jednání odročil na 11. dubna, kdy vyhlásí rozsudek.

Autoři:
zpět na článek