Za střelbu před školou padla podmínka, postřelení rodiče vyřeší další soud

  12:06
V případu loňské střelby u základní školy v brněnských Žabovřeskách padl první rozsudek. Do potyčky se dostali trenér plavání a otec jednoho z žáků. A právě rodič Zdeněk Polák teď odešel od soudu s podmínkou na dva a půl roku.

Zdeněk Polák dostal u soudu podmíněný trest. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Když loni v březnu vedl Polák svého syna na kroužek plavání, nelíbilo se mu, že musí s dítětem čekat před školou a nepustí jej dovnitř.

Trenér plavání Petr Hašek šel jeho vulgární až agresivní projev mírnit. Jenže Polák znenadání vytáhl svou legálně drženou pistoli. Dvakrát z ní vystřelil do vzduchu a jednou do země.

„Svědci popisovali, že u školy zazněly hlasité vulgarity. Soud nemá důvod neuvěřit Petru Haškovi, že se cítil ohrožen chováním pana Poláka, to je zjevné. Pokud kdokoli vytáhne zbraň na druhou osobu, tak ta osoba se cítí ohrožena,“ řekla předsedkyně soudního senátu Andrea Svobodová.

Podle ní vytažení pistole rozhodně nebyla přiměřená nutná obrana, jak se během jednání snažil argumentovat Polák.

„Proti trenérovi, který byl bosky a v na zimu nepříhodném oblečení a vysvětluje mi, že bych se měl chovat slušně před školou, tak i když je sportovec, tak obranou proti takovému jednání nemůže být vytažení plně nabité zbraně a střelba,“ pokračovala ve zdůvodnění soudkyně.

Samonabíjecí pistole Polákovi propadla. Už dříve u soudu uvedl, že se ostatních legálně držených zbraní zbavil. Polák přitom před soudem stál i za pokus o vraždu, ale tuto obžalobu soudkyně zamítla. Hrozilo by mu až osmnáct let za mřížemi.

Fotogalerie

„V tomto případu bylo možné vycházet pouze z těch výpovědí svědků, které se shodovaly, a to v návaznosti s listinnými důkazy a v kombinaci s nálezy nábojnic. A střelba na obličej nebo na hlavu se nepotvrdila,“ zdůvodnila Svobodová.

Ve stejné kauze se povede ještě další soud. Tentokrát však bude v roli obžalovaného trenér Hašek a Polák bude poškozený. Při potyčce před školou totiž padl další výstřel, který Poláka vážně zranil na hrudi. Muž pak strávil asi měsíc v nemocnici, částečně v umělém spánku.

V závěrečné řeči Polák prosil soud, aby přihlédl k tomu, že on sám byl nakonec tím, kdo utrpěl zranění. „Jsem potrestaný už tak dost, musel jsem se znovu učit mluvit, jíst, dlouho jsem nemohl pracovat. Nemám jen jedno dítě a musím se postarat o rodinu,“ uvedl Polák.

Po vynesení rozsudku se na místě vzdal práva na odvolání a verdikt dále nechtěl komentovat.

„S rozsudkem jsem spokojený, soud přiznal vinu obžalovaného a vynesl trest v podobném rozsahu, v jakém jsem ho sám navrhoval,“ uvedl státní zástupce Petr Bejšovec, který navrhoval jednoletý trest odnětí svobody s dvouletou podmínkou. Přesto si však ponechal lhůtu na odvolání.

Tu si ponechal i zmocněnec trenéra Karel Schelle. „Po krátké poradě s klientem se však přikláníme k tomu, že se odvolání vzdáme,“ řekl Schelle.

Výpovědi obou aktérů ze soudního jednání z letošního března: