Omluva a 250 tisíc pro Zemana. Odškodné za "rakovinu" snížily Ovčáčkovy urážky

  14:44,  aktualizováno  18:09
Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentu Miloši Zemanovi. Zároveň musí zaplatit hlavě státu 250 tisíc korun. Rozhodl tak Městský soud v Brně ve sporu kvůli téměř tři roky starému Bartíkovu prohlášení, že Zeman trpí rakovinou a zbývá mu sedm měsíců života.

Městský soud v Brně se případem začal zabývat loni v září. 

Bartík v listopadu 2017, před prezidentskými volbami, napsal na Facebook, že Miloš Zeman trpí rakovinou a zbývá mu nanejvýš sedm měsíců života. Podle něj bylo ve veřejném zájmu, aby to společnost před volbou věděla. 

To zopakoval i dnes ve své závěrečné řeči, kterou zveřejnil předem na facebooku. „Máme právo se ptát, jak na tom náš zaměstnanec je a v následujících pěti letech bude, i proto, že zvolený člověk je během svého funkčního období jednak prakticky nezastupitelný a jednak neodvolatelný. Prostě nejde o řidiče náklaďáku, kterému když se mu zhorší zdravotní stav, že už dál jezdit nemůže, zaměstnavatel mu dá výpověď nebo ho přeřadí na jinou práci,“ napsal Bartík.

Proto zveřejnil informaci, kterou podle svých slov získal z nanejvýš důvěryhodného zdroje, o zdravotním stavu Miloše Zemana, který se ucházel o obhajobu prezidentského úřadu.

Znalec zkoumal zdravotní dokumentaci

Po prostudování Zemanovy zdravotní dokumentace z té doby, kterou si Městský soud v Brně vyžádal, už při předchozím líčení znalec za zavřenými dveřmi soudní místnosti prohlásil, že prezident rakovinu neměl.

Podle Bartíka však hlavní várku informací o Zemanově stavu soudnímu znalci doručil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. „A to je člověk, který je jednak pozitivně zaujat vůči svému příteli a zaměstnavateli, a jednak je negativně zaujat vůči mně, což ukázal, když neúspěšně naléhal na tehdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), aby kvůli mně podal stížnost na Nejvyšší soud,“ sdělil už dříve. 

Prezidentská kancelář podala na tehdejšího politika mimo této žaloby také trestní oznámení, policie jej však odložila. Hrad si na to neúspěšně stěžoval u dozorujícího státního zástupce. Podle Nejvyššího soudu však měla policie právo trestní oznámení odložit.

Soudce Radek Malenovský rozsudek odůvodnil tím, že tvrzení žalovaného byla vágní. „Neodhalil ani své zdroje, ani lékaře, se kterými podle svých slov informace konzultoval. Soud dospěl k tomu, že si tuto informaci u nikoho neověřoval,“ vysvětloval Malenovský páteční rozhodnutí.

Informace navíc podle soudce měly dehonestující charakter. „Mohlo to navodit atmosféru, že žalobce lhal o svém zdravotním stavu, a to v době předvolební kampaně, a snížit tak jeho šance být zvolen. Nehraje tak roli, že byl nakonec zvolen,“ dodal ještě Malenovský.

Co se týče výše odškodného, soudce přihlédl k tomu, že tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček nazval žalovaného lidským odpadem. Zeman následně o Bartíkovi prohlásil, že je svině. Z původně žádaných pěti milionů proto soud snížil částku na 250 tisíc.

Rozsudek je zatím nepravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání. Zemanův advokát byl však s rozsudkem spokojen. „Pan předseda soudu rozsudek precizně zdůvodnil, jen ještě musíme zvážit pohled soudu na výši satisfakce. Z našeho pohledu je to pochopitelně málo,“ řekl po jednání Nespala.

Bartík po líčení zopakoval, že i když soud částku odškodnění výrazně snížil, stále je pro něj příliš vysoká, aby ji mohl splatit. „Nechám si také projít hlavou, do jaké míry platí v České republice rovnost před zákonem. Když někdo má imunitu a musí se za něj omlouvat ministerstvo financí a kdy je běžný občan oslabem,“ narážel na omluvu ministerstva Zdeňku Šarapatkovi za Zemanova nepravdivá slova.

Autor: