Garáže na pozemku Brna má firma bez smlouvy. Musí zmizet, rozhodl soud

  16:38
Městský soud v Brně dnes rozhodl, že podzemní garáže v lokalitě za Lužánkami poblíž tamního bývalého fotbalového stadionu musí jejich majitel odstranit. S Brnem, které je vlastníkem pozemků pod garážemi, totiž nemá majitel na prostor žádnou smlouvu, a neplatí tudíž ani nájem.

Podzemní garáže v Brně za Lužánkami musí podle soudu jejich vlastník Libor Procházka odstranit, protože leží na pozemcích města, jemuž neplatí nájem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jde o další při, kterou město vede s firmami podnikatele Libora Procházky. Loni v listopadu pravomocně dosáhlo vítězství ve sporu se společností Czechcity ohledně vlastnictví cest v lokalitě. Firma tvrdila, že jsou její, což však soud odmítl.

Nyní prvoinstanční soud rozhodl opět ve prospěch města, v tomto případě byla jeho protějškem firma LP Expo. Brno žádá odstranění garáží z prostého důvodu - od roku 2001 neexistuje žádná smlouva, která by upravovala soukromou stavbu na těchto městských pozemcích.

Komunikace u stadionu za Lužánkami patří městu, potvrdil soud Brnu

„Původní smlouva z roku 1992 zanikla v roce 2001. Pokud tuto skutečnost žalovaná strana, která garáže nabyla v dražbě, neznala, měla to vědět,“ konstatovala soudkyně Martina Beránková, která vyloučila, že by požadavek Brna na odstranění stavby byl v rozporu s dobrými mravy. „Nic nemění ani fakt, jestli jde o stavbu dočasnou, nebo trvalou,“ doplnila soudkyně.

Podle ní se město snažilo s firmou LP Expo dohodnout, což dokazuje mimo jiné obsáhlá korespondence. O snaze situaci urovnat ujišťovala i sama společnost. „To, že se nepodařilo vztah vyřešit, například kvůli sporu o výši nájemného, ovšem nemůže být vykládáno tak, že byl mezi stranami pokojný vztah,“ uvedla soudkyně.

Stavba nikomu nepřekáží, řekl právník

K tíži Brna není ani fakt, že situaci začalo žalobou řešit až v roce 2019. Za exprimátora Petra Vokřála z hnutí ANO totiž uvažovalo, že Procházkovi za jeho stavby přepustí městské domy.

Brněnský radní pro oblast majetku Jiří Oliva (ČSSD) byl s dnešním rozsudkem logicky spokojen. „Garáže jsou na městském pozemku neoprávněně, město s ním kvůli tomu nemůže nakládat a parcela je tak touto stavbou znehodnocena,“ poznamenal.

Brno ve sporu za Lužánkami nepřijde o miliony, podnikatel stáhl žaloby

Procházka se k rozsudku nechtěl vyjadřovat, jeho právní zástupce Martin Machač ale hned na místě oznámil, že proti nepravomocnému rozhodnutí podají odvolání ke krajskému soudu. Spor tak dnešním verdiktem nekončí.

„Bylo nařízeno odstranění stavby, která v území nikomu nepřekáží. Objekt by navíc byl využitelný i při jakékoliv plánované revitalizaci území,“ sdělil právník s tím, že posudkem jsou náklady na odstranění garáží vyčísleny na nejméně 100 milionů korun.

Podle Olivy však vůbec není jasné, v jakém technickém stavu jsou garáže po více než 30 letech od výstavby. Machač tvrdí, že jsou navíc dnes využívány jen částečně, a to jako skladiště.

Autor: