iDNES.cz

Kraj nedostal dostatek peněz na sociální služby. Požaduje je po obcích

  17:58
Pečovatelská služba dostupná sedm dnů v týdnu alespoň dvanáct hodin denně a více sociálních pracovníků. Toho chce docílit Jihomoravský kraj, který plánuje do podpory pro potřebné intenzivněji zapojit obce.
Pro klienty domova důchodců v Českém Dubu už je zákaz návštěv dlouhý. Kvůli...

Ilustrační snímek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Požadujeme, aby přispívaly více penězi,“ podotkl náměstek hejtmana pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD).

Od státu totiž kraj v tomto roce získal „jen“ 1,3 miliardy korun. Oproti jiným krajům je však jižní Morava podle Šlapala znevýhodněná a nedostává adekvátní podíl k počtu obyvatel. V přepočtu by měla čerpat nejméně o 250 milionů více.

Právě proto kraj požaduje, aby obce, které celkově vydávají desítky milionů ročně, platily ještě více. „Doufám, že nám s novým plánem pomůže Svaz obcí a měst České republiky,“ poznamenal Šlapal.

Vedení samospráv ale není z myšlenky příliš nadšené. Podle hodonínského místostarosty Ladislava Ambrozka (KDU-ČSL) by bylo vhodnější, aby tomu nejprve předcházel společný nátlak hejtmanství a obcí vůči přerozdělování peněz ze státní kasy.

„Už nyní si v Hodoníně plníme dotování sociálních služeb nad rámec toho, co nám určuje kraj. Když zařízení nezíská dotaci od státu nebo právě krajského úřadu, tak se snažíme pomoci. Pokud to ale bude potřeba, odvody samozřejmě zvýšíme,“ prohlásil Ambrozek.

Šlapal starosty ostatně ubezpečil, že bude od státu požadovat změnu legislativy a o podporu požádá i jihomoravské poslance.

Kraj zpřísní kontroly sociálních zařízení

Své představy kraj zástupcům obcí s rozšířenou působností již prezentoval. „Poradili jsme jim, jak se do sítě mohou zapojit. V kraji máme celkem 56 poskytovatelů sociálních služeb, kterým umožňujeme od příštího roku zřídit tři pracovní úvazky navíc,“ přiblížil náměstek, co se chystá.

Zřizovatelé, kteří se požadavkům kraje přizpůsobí, dostanou více peněz. „Chceme lidem umožnit co nejdéle setrvávat v domácím prostředí s pomocí terénních ambulantních služeb a oslabovat tlak na pobytové služby, především tedy na domovy pro seniory,“ vysvětlil koncept Šlapal.

Kraj také plánuje zpřísnit kontroly v sociálních zařízeních. Přijme nové lidi, které vyškolí. Špatnou péči potrestá odebráním dotací.

Hodnotit se bude podle takzvaných regionálních karet. V tomto dokumentu kraj přesně definuje, jaké služby mají jednotlivá zařízení poskytovat. Kromě standardního prověřování, kdy úřad návštěvu v ústavu sociální péče či domově důchodců dopředu oznámí, mohou noví kontroloři na základě stížnosti či podnětu udělat i „přepadovku“.

zpět na článek