Pomník zrušeným telefonním budkám začíná sloužit jako znojemský orloj

  8:22
Pro někoho moderní socha, která nemusí – a asi ani nemůže – spadat do definice toho, co je a není umění. Pro druhé jen hromada šrotu. Není ale snad nikdo, kdo by na nové dílo designéra Maxima Velčovského na náměstí Republiky ve Znojmě neměl názor. V pátek večer bylo slavnostně odhaleno.

„Odhalení sochy ‚Pomník telefonní budce‘ je událostí vyvolávající spoustu kontroverze. Myšlenkou tohoto díla je však naopak připomenout dobu, kdy právě tyto budky byly komunikačním kanálem spojujícím lidi po celém světě,“ vysvětluje galerie GaP, před kterou je umělecké dílo k vidění a která s nápadem přišla. Lidem chce přiblížit princip pomníku, ale také otevřít dveře k modernímu umění.

Toto „rojení odložených budek“ má být kulturním a technologickým symbolem jedné končící éry, které budoucím generacím předá podstatné informace o naší době, a také apolitická připomínka historie.

A kromě toho bude také zvonit – v pravé poledne a v šest hodin v podvečer. I proto se dílu pracovně říká znojemský orloj. „Možnost komunikace se nahrazuje opakujícím se zvoněním. Je to prvek, který diváka vtahuje do mentální hry a vytrhává ho ze stereotypu všedního dne, ale má i praktický význam,“ pochválil záměr historik umění Radek Wohlmuth.

Pomník telefonním budkám je jen kousek od místa, kde reálná budka donedávna stála, ale překážela. Galerie tak dostala nápad, udělat z ní originální artefakt. A její projekt pak zvítězil v participativním rozpočtování města. 

Návrh rád zhotovil designér Maxim Velčovský, ale s realizací to bylo horší. Nakonec se jí ujal zámečník Dušan Pokorný z obce Rybníky u Moravského Krumlova. 

Z původního záměru sestavit sochu ze skutečných vyřazených telefonních budek však sešlo. Také oproti vizualizaci se konečná podoba změnila, budky přišly o modré orámování a socha je celá v šedé barvě.