Tajuplná kaple v centru Brna se po desetiletích vynořila ze zapomnění

  6:20
Na dlouhých sedmdesát let skryla souhra historických okolností raně barokní kapli v centru Brna před zraky veřejnosti. Až letos noví majitelé kapličku s neobvyklým názvem Kristus na hoře Olivetské výjimečně otevřeli jako jednu ze zastávek každoroční Noci kostelů.

Kaplička Kristus na hoře Olivetské leží ve vnitrobloku na pomezí ulic Orlí, Josefská a Novobranská v centru Brna. | foto: Národní památkový ústav

Stavbička se nachází v areálu bývalého kláštera františkánek a poté voršilek na pomezí ulic Orlí, Josefská a Novobranská. Je ukrytá v nevyužívaném vnitrobloku mezi vysokými zdmi obchodního domu, a tak o její existenci donedávna věděli jen lidé bydlící nebo pracující v okolních budovách.

Nadšenci vybavení respirátory ji letos vyklidili, očistili od desítky let starého prachu i pavučin a také ji decentně nazdobili. „Byla to taková pěkná chvíle. Svítily tam svíčky, hrál chorál,“ líčí Anna Žáková z Biskupství brněnského, jemuž kaple patří.

Kaplička Kristus na hoře Olivetské leží ve vnitrobloku na pomezí ulic Orlí, Josefská a Novobranská v centru Brna.

Do sedmdesát let netknutého objektu najednou proudily davy. „Dovnitř se vešlo asi deset nebo patnáct lidí, ale když už se tam někdo dostal, atmosféra ho tak pohltila, že se mu nechtělo ven,“ popisuje Kristýna Čížková, která se o otevření kapličky zasazovala. 

Nyní je znovu uzavřená a o dalším možném využití zatím nejsou zprávy. Možná se veřejnosti otevře znovu během příští Noci kostelů.

Zároveň se čeká, až biskupství kapli přiřadí k některé farnosti. Potom ji bude mít na starost konkrétní farář, který by ji mohl otevírat pro lidi a zároveň vyjednat nutné opravy. Kaplička by si zasloužila hlavně nové dveře. Celý areál kláštera je však památkově chráněný, což případné renovace komplikuje. 

Sochy vedle oltáře barokní nejsou

Zahalena tajemstvím není kaple jen kvůli své nedosažitelné poloze, stěží objasnit lze dnes i její historii a původní účel. 

Klášter s kapličkou byl vystavěn ve druhé polovině 17. století. Podle erbu nad vchodem do svatostánku je zřejmé, že stavbu financovali Ditrichštejnové, ale na otázku, proč ji stavěli, nedokázali MF DNES odpovědět ani ti nejpovolanější. Jistě sloužila k modlitbám a mším, ale řádové sestry měly v té době k dispozici také kostel svatého Josefa přímo v areálu kláštera.

„V pramenech se píše o kapli v zahradě zasvěcené svaté Máří Magdaléně. Původně se tedy jmenovala jinak,“ poodhaluje památkářka Zuzana Macurová.

Svůj dnešní název získala zřejmě až s příchodem řádu voršilek v 19. století. To dokládá i interiér kaple. Sochy vedle oltáře podle Macurové nejsou barokní, tudíž je musely po změně zasvěcení kapličky vyměnit voršilky.

Kaple Kristus na hoře Olivetské v centru Brna je nyní znovu uzavřená a o dalším...

V roce 1950 pak klášter zrušili představitelé vládnoucí komunistické strany a jeho prostory využívalo brněnské Technické muzeum. V devadesátých letech areál dostal zpět řád svaté Voršily, prošel rekonstrukcí a vznikl v něm obchodní dům Klášter.

Půvabná stavbička tak osiřela mezi moderně vyhlížejícími budovami, klášterní zahrada zarostla trávou a přibyla tu nevzhledná, dnes už opuštěná hala, která patřila Technickému muzeu. Kapličku vídala jen hrstka lidí, která vcházela do vnitrobloku. 

„Málokdo tušil, jaká zajímavá stavba se tu skrývá, či dokonce že to tu někdy otevřeme,“ podotýká Čížková.

Autor: