iDNES.cz

Přeplněné školy dostanou stamiliony na mikroskopy, terárium i stroje

  15:14
Do jihomoravských škol putuje více než 350 milionů korun z evropských fondů. Obce za ně mají vybudovat moderní specializované učebny, které kvůli stále vzrůstajícímu počtu žáků chybí.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jaroslav SýbekMF DNES

Když potřebují žáci některé třídy do učebny fyziky, všichni deváťáci se musí vystěhovat, protože právě fyzikální učebna je jejich domovskou třídou. Jakmile některý ročník odejde do tělocvičny, jeho místo obsadí například polovina němčinářů z jiné třídy.

Po skončení vyučování se zase další mění ve školní družinu. „Děti jsou vlastně neustále v pohybu, pořád se někam stěhují,“ posteskl si Miroslav Patloka, ředitel Základní školy Komenského v Hustopečích.

Spolu s vedením města nachystali žádost o dotaci z evropských fondů, ze které by zaplatili právě moderní specializované učebny. „Kapacita školy je nedostatečná. Už nemáme ani jednu volnou odbornou učebnu. Ve všech jsou kmenové třídy, což je pro běžnou školní práci naprosto nevhodné,“ podotkl Patloka.

Hustopečští s žádostí uspěli. Z Integrovaného regionálního operačního programu, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj, sem doputuje bezmála 44 milionů korun. Z nich škola vybuduje nejen výtahy a další zařízení pro bezbariérovou budovu, ale právě i pět odborných učeben – mimo jiné přírodopisu, digitálních technologií nebo pracovních činností.

Počet žáků neustále roste

Prostřednictvím ministerstva nateče tímto způsobem do jihomoravských škol více než 350 milionů korun. Za ty by v budovách, přeplněných silnými ročníky, měly vzniknout odpovídající prostory pro odborné vzdělávání.

Kdo dostane peníze

  • Brněnsko: Pohořelice, Želešice, Pozořice, Dolní Kounice, Viničné Šumice, Ivančice, Vranovice
  • Blanensko: Olešnice, Kunštát, Vísky, Knínice, Úsobrno, Svitávka, Boskovice, Letovice
  • Znojemsko: Vémyslice, Moravský Krumlov
  • Hodonínsko: Kostelec, Žarošice
  • Břeclavsko: Mikulov, Němčičky, Velké Pavlovice, Dolní Věstonice, Hustopeče

Na jižní Moravě totiž počet žáků základních škol neustále roste. Za posledních šest let jich přibylo přes 13 tisíc. „Podíl dětské složky obyvatel v kraji se po předchozím postupném snižování zvyšuje od roku 2009,“ potvrzují odborníci z Českého statistického úřadu v Brně.

Výjimkou nejsou třídy po 30 žácích, což bylo ještě donedávna něco nevídaného. Školy jsou plné a na odborné učebny zkrátka není místo. Právě to by měl mnohamilionový dotační balík změnit.

„Projekty jsou zaměřeny zejména na stavby a stavební úpravy odborných učeben cizích jazyků, přírodních věd, technických a řemeslných oborů, pro práci s digitálními technologiemi a na celkovou modernizaci infrastruktury pro odborné vzdělávání včetně nákupu vybavení odborných učeben,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

U všech projektů se počítá také s bezbariérovými přístupy a modernizací vnitřních sítí škol pro připojení k internetu.

Nové centrum v Boskovicích

Podle ředitelů jsou to právě odborné učebny, které vždy najdou využití. I tehdy, až přestanou do škol proudit silné ročníky.

„Byly časy, kdy k nám chodilo i 700 žáků, a zvládali jsme to. Nicméně doba jde dál. Odbornost se neustále zvyšuje, přibývají nové technologie, je potřeba víc počítačových učeben. Situace to prostě vyžaduje,“ poznamenal na adresu rozšiřování odborných tříd místostarosta Hustopečí Bořivoj Švásta (Zdravé Hustopeče).

Největším projektem na jižní Moravě je Centrum polytechnické výchovy a vzdělávání v Boskovicích, kam míří 60 milionů korun. Zaměřeno bude na technickou a přírodovědnou výuku. Radnice už pouze čekala, zda s žádostí o dotaci uspěje. „Všechna povolení jsou připravena, teď musíme vyhlásit výběrové řízení a pak se může začít stavět,“ potvrdila starostka Boskovic Hana Nedomová (ČSSD).

Stavba naváže na stávající pavilon základní školy v ulici Slovákova. V centru bude například učebna dřevo-kovo výroby nebo techniky a technologií, kde boskovičtí školáci proniknou do tajů elektroniky, mechaniky, hydrauliky nebo třeba solární energie. Vyzkouší si skutečné pracovní stroje.

V přírodovědné učebně zase najdou mikroskopy, včetně kamery se snímáním a přenosem dat pro projekci, preparáty pro mikroskopické práce, soupravu senzorů pro snímání a přenos dat, 3D tiskárnu, binokulární lupu, a dokonce zabudované terárium a akvárium.

S žádostí neuspěla jen větší města, ale i venkovské školy, které chtějí vybudovat učebny pro výuku jazyků a odborných předmětů. Na jižní Moravě putuje největší balík kromě Boskovic a Hustopečí například do Želešic a Viničných Šumic nebo Pohořelic. Tam peníze investují do rekonstrukce barokního Paarova zámečku. Město jej totiž plánuje využít pro výuku výpočetní techniky a ekologické výchovy.

zpět na článek