Školy odmítají obnovit autobusy pro děti. Bojí se nákazy a míchání skupin

  11:36
Velká vzdálenost, nebezpečný železniční přejezd nebo nedokonalé spojení hromadné dopravy. Kvůli takovým důvodům některé jihomoravské školy pro své žáky objednávají vlastní autobusy, které děti sváží na výuku. Jenže třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku v pondělí, kdy se část žáků vrátí do tříd, autobus kvůli nařízení ředitele nevyjede.

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Výrazně to komplikuje situaci rodičům, kteří třeba kvůli zaměstnání své děti ráno do školy vodit nestíhají. 

„Postup školy i vedení Rájce-Jestřebí mi přijde nekorektní a diskriminační. Účelově brání malým dětem navštěvovat školu. Argumentují tím, že se děti z různých skupin nesmějí za žádných okolností potkat. Potom tedy nechápu, proč Jihomoravský kraj své školní spoje objednává. V nich se děti z různých skupin nepotkají?“ nechápe jeden z rodičů, který si nepřál zveřejnit své jméno. 

Posílat děti do školy samotné je podle něj nebezpečné, protože ve městě chybí přechody a cestou do školy je i frekventovaný železniční přejezd.

„Ne všichni rodiče si můžou dovolit luxusu chodit do zaměstnání na osmou hodinu a v poledne odejít opět vyzvednout dítě ze školy,“ dodal rodič.

Ředitel rájecké základní školy Jiří Koumar argumentuje tím, že zajištění autobusu je v rozporu s manuálem ministerstva školství.

„Osobně z toho také nemám radost, takže pro jistotu jsem si vše telefonicky minulý týden ověřil přímo na ministerstvu. Odpověděli mi, že zajištění školního autobusu je v rozporu s manuálem,“ tvrdí ředitel.

Jenže ministerstvo školství možnost objednat pro děti školní autobus nikde ve svém manuálu nezakazuje.

„Podstatné je, aby školní skupiny byly dodrženy v průběhu aktivit ve škole. Platí, že při dopravě školním autobusem musí žáci nosit roušky a je vhodné také dodržet odstupy,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Školy jsou moc opatrné, míní náměstek pro dopravu

Přesto podobný problém jako v Rájci nastane v pondělí také v Hustopečích na Břeclavsku.

„Autobus nevyjede, máme obavy, že v něm bude cestovat více dětí. Začneme až s novým školním rokem, ale už v jiném režimu. Ranní autobusová linka bude zařazena do jízdního řádu v systému IDS. Děti pojedou na permanentku, kterou z části zaplatí město,“ informovala starostka Hustopečí Hana Potměšilová (SN).

Vše je na bedrech ředitelů, otevírání škol nemá pravidla, vadí odborům

Zato školní linky, které zřizuje Jihomoravský kraj, budou od pondělí ve standardním provozu. Podle náměstka pro dopravu Romana Hanáka (ČSSD) jsou někteří ředitelé škol příliš opatrní. 

„Probíral jsem to i s krajskými hygieniky, kteří reagovali, že vyjet můžeme a dokonce nemáme řešit ani rozestupy, počty cestujících nebo zasedací pořádek. V silách řidičů totiž není všechno uhlídat. Navíc si myslím, že děti ze spádových oblastí pojedou do škol i našimi autobusy, takže se stejně potkají a ve skupinkách promíchají,“ poznamenal Hanák.

Rájecký ředitel Koumar ze svého postoje však uhnout nehodlá. Společně s vedením města chce však rodičům vyjít alespoň částečně vstříc.

„Od některých vím, že pošlou děti pěšky, proto se domlouváme s paní starostkou, že u přejezdu bude v dotčený čas strážník městské policie,“ navrhl Koumar.

Opatření na základních školách od 25. května

  • Žáci prvního stupně mohou opět zamířit do lavic od příštího pondělí, návrat do škol je dobrovolný.
  • Budou rozděleni do skupin s maximálním počtem 15 žáků na každou z nich.
  • U větších škol musí žáci z jednotlivých skupin přicházet do školy postupně podle předem daného rozpisu.
  • Děti první den přinesou do školy vyplněné čestné prohlášení o bezinfekčnosti, jinak nebudou do budovy vpuštěny.
  • Ve společných prostorách musí všichni nosit roušky.
  • Každý žák si s sebou každý den přinese minimálně dvě roušky a sáček na jejich uložení. Roušku může ve třídě sundat, pokud je dodržen dvoumetrový odstup.