Děti ve škole mrznou, zlobili se rodiče. Ředitel z toho nechtěl dělat haló

Knihovna, jídelna i komunitní centrum posloužily jako provizorní třídy pro žáky prvního stupně ze Základní školy Židlochovice na Brněnsku. V budově totiž nenadále selhal systém vytápění, takže v ní děti ke zlosti rodičů mrzly. Ředitel školy situaci původně neřešil, protože podle svých slov nechtěl vyvolat rozruch.

Podle současných vládních pravidel nesmí teplota ve školních třídách klesnout pod 20 stupňů Celsia. To se však nedalo říct o té v Židlochovicích. Děti odsud odcházely prochladlé a nastydlé s tvrzením, že teploměry ukazovaly jen 17 stupňů Celsia.

Rodiče to nechtěli nechat jen tak a jeden z nich v pátek ventiloval své rozhořčení na Facebooku.

„Kluci dneska přišli s tím, že ve třídě mají stále sedmnáct stupňů a v tom sedí půl dne v lavici bez pohybu,“ napsal David Hořava s tím, že tato situace trvala bezmála čtrnáct dní.

Komentáře dalších rodičů na sebe nenechaly dlouho čekat, zanedlouho jich přibylo více než 160. Někteří se divili, jak je možné, že se problém už dávno neřešil.

Ředitel školy Vladimír Soukup se však proti tvrzení, že ve škole bylo 17 stupňů a méně, důrazně ohradil. „Je to lež. Teplota se pohybovala mezi osmnácti a dvaceti stupni. Na nižším stupni máme téměř 300 žáků. Kdyby opravdu mrzli, neozval by se někdo už dřív?“ táže se.

Nicméně důvod, proč k poklesu teploty vůbec došlo, není ani jemu samotnému zcela jasný. Během minulých zim dokázaly dva kotle vytopit celou školu zcela bez problémů. „Na nižší teplotu mě jako první upozornily učitelky. Bylo jim chladno, tak si přinesly do sborovny přímotop a dětem řekly, že jim uvaří do hrnků horký čaj. Nevidím na tom nic divného,“ poznamenal Soukup.

Dle jeho slov na konci listopadu týden spolu se školníkem experimentoval s nastavením kotlů, aby problém vyřešili. To se jim ovšem nepovedlo. Minulé pondělí chtěl proto ředitel napsat o celé záležitosti starostovi, ale jak uvedl, zcela na to zapomněl.

O nic nešlo, problém by se vyřešil, míní ředitel

Připomněla mu to až v pátek jedna z pedagožek, která si patrně všimla Hořavova příspěvku na sociální síti. „Bylo už ale pozdě večer, tak jsem tím nechtěl starostu otravovat. Hned v sobotu ráno jsem poslal na úřad e-mail,“ objasnil Soukup.

Toto pondělí pak do školy přijeli technici z firmy, která má na starosti vytápění budovy. Zjistili, že na vině nebyly kotle, ale radiátory, které přestaly jet na plný výkon. Upravili proto jejich nastavení a problém vyřešili.

Dle platného nařízení se provoz školy musí zastavit, pokud teplota v učebnách klesne pod 18 stupňů ve třech po sobě jdoucích dnech, nebo když spadne pod 16 stupňů v jednom dni. Přestože se tomu tak podle ředitele nestalo, rozhodl se kvůli rozruchu kolem celé situace školu raději uzavřít. „Nestálo mi to za to, aby se na Facebooku kolem celé téhle pseudoaféry dál šířily nesmysly a lži,“ prohlásil.

Rodiče o situaci informoval v neděli e-mailem. Děti se poté učily v provizorních prostorách po celém městě – jedna třída v knihovně, druhá v jídelně, třetí v komunitním centru a zbytek v další budově školy na Tyršově ulici.

Na otázku, proč rodičům nenapsal již ve chvíli, kdy problémy s výkyvy teplot začaly, Soukup odpověděl, že nechtěl vyvolávat zbytečný rozruch. „Rodiče by se hned začali vyptávat a dělat z toho haló. Přitom téměř o nic nešlo, problém by se vyřešil i tak,“ řekl.

Vše se doneslo až ke starostovi Židlochovic Janu Vitulovi (nez.), jenž usoudil, že škola potřebuje třetí kotel. „Rozhodli jsme se jej dát do školy především pro jistotu, kdyby se ještě více ochladilo,“ vysvětlil.

Nový kotel bude město stát kolem 50 tisíc korun a technici jej nainstalují koncem týdne. Přes víkend poté vyzkoušejí jeho účinnost. Jelikož se však teploty ve škole pohybují opět kolem 23 stupňů, vrátili se žáci prvního stupně už ve středu do svých učeben.

Autor: