Na svazích jižní Moravy spouští vleky, do Vánoc chtějí lyžovat všude

  6:36
Sněžná děla spustily všechny lyžařské areály v Jihomoravském kraji. Jejich správci se snaží využít mrazivých dní k tomu, aby sněhem pokryli co největší část sjezdovek. Vlek už jede v Němčičkách, dnes startuje v Olešnici a další skiareály přibudou do Vánoc.
Ilustrační snímek

Skiareály na jihu Moravy se pomalu otevírají lyžařům (ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na sjezdovce v Němčičkách na Břeclavsku se lyžaři sklouzli už s počátkem prosince.

„Začali jsme brzy díky tomu, že máme na svahu položenou umělou hmotu. Ta nám dává jistotu i při nepřízni počasí,“ říká správce nejníže položené sjezdovky ve střední Evropě Jaroslav Stávek. V horní části svahu se zatím lyžuje právě na umělých kobercích, dolní polovina svahu už je ale pod sněhem.

„Zasněžujeme, co nejvíc můžeme. Potřebujeme ještě tři až čtyři dny mrazu a budeme mít bílý celý kopec,“ vyhlíží Stávek předpověď počasí pro následující dny.

Letos tady bude zasněžování mnohem jednodušší a rychlejší. Mají totiž dva nové pomocníky. Jedno sněhové dělo pro letošní sezonu pořídili, další mají zapůjčeno pro testování.

Na sjezdovce se teď pohybují hlavně děti z lyžařské školy. Jako každoročně je o ni enormní zájem.

„Do dlouhodobého lyžařského kurzu se nám přihlásilo 380 dětí. Zdaleka se nedostalo na všechny. Máme padesát náhradníků,“ vypočítává Stávek. Pro veřejnost je zatím sjezdovka mezi vinohrady otevřena o víkendech.

V Olešnici investovali miliony do techniky

Už týden se snáší umělý sníh také na svah v Olešnici na Blanensku. Půlkilometrovou sjezdovku se dvěma vleky tady plánují otevřít už dnes zhruba od 16 hodin. Letos si lyžaři pořídí skipas za stejnou cenu jako loni, přestože majitel před sezonou vložil do areálu obří investici. 

„Už loni jsme investovali nemalé částky do servisu, letos pak do sněhových děl a dalších technických věcí, které jsou pro běžného zákazníka skryté, ale jde o investice v řádech milionů,“ vysvětluje správce areálu František Jílek.

V Olešnici čeká návštěvníky také dovybavená půjčovna lyžařského vybavení, do které přibyly i horké novinky na trhu.

„Lyže tady pravidelně obnovujeme, půjčujeme je maximálně dvě sezony, pak pořizujeme nové,“ vysvětluje Jílek. Podle něj si díky tomu mohou lidé na svahu konkrétní lyže či snowboardy odzkoušet ještě před tím, než se třeba rozhodnou pro jejich koupi.

V Hodoníně připravují širší svah i druhý vlek

Vůbec největší proměnou prošlo lyžařské středisko v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. Lyžařům tu bude poprvé sloužit druhý vlek typu poma dlouhý 300 metrů.

„Zrušili jsme také sloupy vysokého napětí na svahu, tím se sjezdovka výrazně rozšířila a je mnohem bezpečnější. Zatímco dosud se lyžovalo zhruba na třicetimetrovém pásu, teď je to 80 až 100 metrů,“ říká provozovatel areálu Vlastimil Jílek.

Rozšíření sjezdovky a zvýšení kapacity areálu však pro správce znamená také mnohem víc práce při zasněžování. „Zasněžujeme až čtyřnásobně,“ potvrzuje Jílek s tím, že v Hodoníně využili prvních mrazů, a pokud příroda dovolí, sjezdovku pokryjí sněhem už o víkendu. 

Otevřít ji pro lyžaře chtějí 20. prosince. Návštěvníkům v areálu bude letos sloužit také kompletně nové sociální zařízení. Počítat ale musí s drobným zvýšením ceny.

Ve Filipově nově přibude servis lyží

Před vánočními svátky, ideálně 20. nebo 21. prosince, by chtěli svah pro lyžaře otevřít i ve Filipově na Hodonínsku.

„Kdyby mi dal někdo k Vánocům křišťálovou kouli, mohl bych to říct přesněji,“ směje se prezident Sportovního klubu lyžování Veselí nad Moravou Luboš Žák, který má areál na starosti.

Podle něj se už zasněžuje, ale klimatické podmínky jim zatím moc nepřejí. „Potřebujeme ještě minimálně pět mrazivých dní,“ poznamenal.

Na 580 metrech sjezdovek v romantickém prostředí Bílých Karpat by si lidé měli zalyžovat za stejnou cenu jako loni. K tomu jim bude letos poprvé k dispozici nový servis lyží i snowboardů.

Další jihomoravské lyžařské areály jsou závislé na přírodním sněhu. Například v areálu Klínek v Předklášteří na Brněnsku se loni nelyžovalo vůbec. Letošní sezona je tak nejistá.

„Pokud bude přírodní sníh, otevřeme. U nás je umělé zasněžování složité, protože nemáme zdroj vody,“ vysvětluje správce areálu Pavel Ivánek. 

Podobně je na tom i skiareál Nutrie u Nedvědice na Brněnsku, tam loni lidé lyžovali jen dva víkendy. „Zvažovali jsme, co s areálem dál. Rozhodli jsme se, že se ještě tuto sezonu pokusíme jej udržet z vlastních zdrojů a budeme doufat, že nám příroda něco nadělí,“ posteskl si provozovatel Igor Neveselý.