Skautů přibývá a klubovny nestačí. Na jihu Moravy mají deset tisíc členů

  6:04
Až díky nové klubovně budou moct vyškovští skauti posílit členskou základnu. Ani tak ale zájem podobně jako jinde v kraji neuspokojí. Zájem o skauting rapidně roste. Na jižní Moravě za posledních pět let členská základna nabude každý rok o sedm stovek nováčků.

Nový dům pro skauty ve Vyškově bude dřevostavba a takřka splňuje charakteristiku pasivního domu. Skauti tak v budoucnu ušetří na provozních nákladech. | foto: Junák – český skaut, středisko Vyškov

V současnosti má skaut v kraji 10 433 členů. A mohlo by jich být ještě víc, kapacitně však nestačí klubovny, které jsou navíc mnohde na pokraji životnosti.

To se teď podařilo vyřešit ve Vyškově, kde se skauti snad už po prázdninách nastěhují do nového. Stará klubovna šla po téměř třiceti letech k zemi a na jejím místě ve Smetanových sadech roste nová dřevostavba.

Budova už je obložená dřevem a hlavní práce se přesunuly dovnitř. „Nyní nás čeká dokončení instalačních prací, pokládání obkladů a dlažby. Pokud se podaří dodávka materiálů ve sjednaných termínech, dokončíme klubovnu o dva měsíce dřív, než bylo v plánu,“ věří Michal Albrecht z vedení stavební společnosti Quick Building.

Nová stavba nebude jen pro skauty

Dům tvoří čtyři části a klubovny pro oddíly mají přímý kontakt se zahradou, kam se dá vyjít přes dřevěné terasy. V patrech kluboven se pak nacházejí otevřené galerie, jež slouží jako místo ke hraní či občasnému přespání.

„Získáme především prostor. I v covidové době je totiž zájem o skauting obrovský, ale nejsme schopni jej pokrýt,“ říká Petr Kudlička, vedoucí vyškovského skautského střediska, jež má 370 členů. Díky většímu zázemí budou moct přijmout nové členy, ale ani tak se nedostane na všechny čekatele. Chybí totiž vedoucí.

Dům využije i mateřské centrum a skauti by z něj rádi vytvořili komunitní centrum, které poslouží i dalším spolkům. „Záleží nám také na tom, abychom se o klubovnu a její přilehlé okolí starali sami,“ řekl jeden ze skautských vedoucích, Martin Pavlun. Skauti už se podíleli i na samotné stavbě, když společně natřeli obkladová prkna.

Nedostatečnou kapacitu kluboven, kvůli níž nemohou přijímat nové členy, řeší skauti i jinde na jižní Moravě.

Dlouhodobě třeba v Boskovicích, kde je téměř 500 skautů a sídlí v několika malých objektech po městě. „Dva z tamních oddílů navíc mají přes sto členů a k dispozici mají každý větší místnost, ve které se nějak musí děti z oddílu během týdne vystřídat,“ vysvětlila mluvčí jihomoravských skautů Klára Procházková s tím, že dlouhodobě se snaží v Boskovicích jednat s městem o stavbě skautského domu, kde by se mohli všichni scházet bez omezení, a stejně tak bez většího omezení přijímat i další děti.

Dočasně jim město povolilo užívat Dvořáčkův mlýn. „Ten se nicméně plánuje zbourat a postavit místo něj parkoviště. Jde tedy skutečně jen o dočasné řešení,“ dodala Procházková. Obdobnou situaci řeší i skauti v Pohořelicích, již dlouhodobě fungovali v provizorních prostorech hotelu Pfann, který jim poskytlo město. „Prostory už nestačí a mají čekací listinu dětí, z nichž nebudou moci od září vzít všechny,“ podotkla Procházková. S městem aktuálně řeší opravu myslivecké chaty, do níž by se mohli přestěhovat.

Jak sehnat peníze na nové klubovny

V Brně upozorňují na nedostatek kapacit kluboven dlouhodobě. Jedním příkladem za všechny může být skautské středisko Kompas, které má oddíly v městských částech Královo Pole, Medlánky a Ivanovice. Ve všech třech místech jim klubovny přestávají kapacitně stačit.

Při shánění peněz na stavbu nových zázemí skautům pomáhá crowdfunding i participativní rozpočet, v němž peníze rozdělují obyvatelé. Do něj jsou zapojeny mládežnické klubovny v Brně pod Bílou horou v Židenicích, které tak získaly peníze na přestavbu.

Podobně situaci řešili i skauti v brněnských Tuřanech. V plánu je postavit klubovnu, kterou poté město poskytne skautům do pronájmu.

Podle Procházkové se skautům jako nejlepší řešení dlouhodobě osvědčuje podpora ze strany samospráv a také crowdfundingové sbírky, kdy větší počet dárců přispívá menší částkou. S pomocí crowdfundingu se financuje stavba nové klubovny ve Střelicích u Brna i skautský dům ve Vyškově, jehož stavba vyjde na 15 milionů korun.

Aby mohla klubovna vzniknout, bylo potřeba získat peníze z několika zdrojů. Čtyři miliony schválilo vyškovské zastupitelstvo, tři miliony poskytl kraj, další čtyři miliony získali od velkých firem a nadací, dva miliony si sami uspořili a další dva skautům bezúročně půjčí zastřešující organizace Junák – český skaut. „Menším obnosem ve sbírce, která je stále otevřená, přispělo i přes 500 dárců,“ dodal Kudlička.

O další dotaci 1,6 milionu korun bude v červnu rozhodovat vyškovské zastupitelstvo. Do cílové částky, která pokryje i vybavení klubovny, pak skautům bude chybět 300 tisíc.