Brno chce Silvestra bez petard, na hlavním náměstí uspořádá vlastní show

  7:04
Bouchající petardy i nevhodně odpálené ohňostroje, potyčky, nekontrolovatelné popíjení alkoholu a rozházené lahve. Ještě při posledních silvestrovských oslavách nebylo centrum Brna bezpečným místem, ale při těch dalších jej podle plánů můžou klidně navštívit i rodiny s mladšími dětmi.

Na brněnském náměstí Svobody létaly po silvestrovské půlnoci rachejtle desítky minut. | foto: Filip Fojtík

Dosavadní rizika mají zmírnit organizované oslavy konce roku na náměstí Svobody. Záměr Turistického informačního centra (TIC) v úterý posvětili brněnští zastupitelé, kteří na jednodenní akci „přiklepli“ bezmála milion korun.

„Chceme obyvatelům i návštěvníkům Brna nabídnout možnost kultivovaně oslavit příchod nového roku v městském prostoru a zajistit jim atraktivní a bezpečnou zábavu, kterou si užijí i se svými rodinami,“ vysvětlila za TIC nový koncept Adéla Nováková.

Na organizované oslavy pro zhruba pět tisíc lidí mají dohlédnout strážníci, policisté i záchranáři. Návštěvníci nemůžou pít vlastní alkohol ani odpalovat pyrotechniku. Zato si užijí pestrý program na pódiu a poslední noc roku vyvrcholí světelnou show.

Fotogalerie

Na jaká vystoupení se lidé mohou těšit, však zatím není jasné. „Rozpočet máme schválený, teď musíme najít někoho, kdo pro Brno celou akci uspořádá. Proto nechci předjímat, jak budou oslavy nakonec vypadat,“ podotkla Nováková.

Na organizaci, úklid, bezpečnost a pojištění celé akce město vydá 484 tisíc korun, na stejnou sumu vyjde vlastní show.

A nejde o jedinou novinku pro období na přelomu roku. Stánky, které lidé znají z adventních trhů, zůstanou v centru až do 5. ledna. Brno tak proti loňsku prodlouží oblíbené trhy o více než týden.

„Půjde o gastrostánky, nikoliv ty řemeslné. Chceme, aby si lidé svou vánoční dovolenou mohli plnohodnotně užít i ve středu města až do Tří králů,“ doplnila Nováková s tím, že občerstvení najdou jak na náměstí Svobody, tak i na Dominikánském.