Lidé po letech nemusí sbíhat mez. V Brně otevřeli schody za miliony korun

  17:30
Než sešli Brňané z ulice Bašty na tramvajovou zastávku Nové sady, zabralo jim to několik minut. A to i přesto, že se ulice nachází přímo nad zastávkou. Ti obratnější dobíhali spoj skoro parkourovým způsobem - ze strmého kopce a přeskokem přes zídku. Ode dneška mohou stejnou stráň zdolat pohodlně po schodech.

Žulové stupně, kterých architekt navrhl 52, na železobetonové konstrukci se na svahu objevily dlouhých 18 let od první skicy. 

Fotogalerie

„V roce 2002 byly zrekonstruovány zahrady pod Petrovem, ale na schody, se kterými se počítalo už tehdy, nebyly peníze,“ zdůvodnil prodlevu náměstek primátorky pro životní prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). 

Znovu se celým projektem architekta Petra Hrůši začalo Brno zabývat až v roce 2017. „Jsem rád, že se to celé dotáhlo do konce, protože schody konečně budou sloužit Brňanům a nehrozí tu pády,“ okomentoval otevření stavby Hrůša. 

Sám vycházel z toho, jak celý park Denisovy sady pod Petrovem vypadá.„Tyto schody měly být analogií toho, co tady už je. Původně měly být z cihel. Ale protože cihly degradují a nejsou tak kvalitní jako dřív, tak jsme zvolili kyklopské zdivo, které je považováno za vzor řemesla,“ vysvětlil Hrůša. 

Právě velké kameny zpevňují celý svah už od 40. let minulého století. Podle Hrůši je otázkou měsíců, než schody zajdou a zcela splynou s okolím. „Nechtěl jsem, aby moc vyčnívaly, ale především sloužily. Na nějakou extravaganci jsem tady ani nepomýšlel,“ dodal architekt. 

Stavba schodů vyšla na pět milionů korun. „Možná se to zdá hodně, ale schodiště je ze železobetonu a žuly. Museli jsme také vyřešit i přeložku kabelů a skříněk dopravního podniku, které byly schované pod zemí. I proto stavba trvala tak dlouho,“ poznamenal Hladík. 

Stavební práce dokončili zaměstnanci firmy Firesta - Fišer loni v listopadu. Od té doby však byly zablokované a lidé se na ně mohli až do tohoto týdne jen dívat. Veřejná zeleň města Brna, která stavbu zadávala, musela totiž ještě zajistit kolaudaci a další potřebná povolení. Ta podle Hladíka získala teprve v pondělí. 

Výsledné schody mají dvojité zábradlí, jedno je však umístěno daleko od stupňů. „Je možné, že na něj někteří nedosáhnou, upozorňoval na to i stavební úřad. Proto jsme přidali druhé, na které dosáhnou všichni,“ poznamenal Hrůša.