Firma umí nastavit chytré svícení, stovky tisíc ušetří i brněnské Olympii

  10:04
Všichni šetří, v těžké době je to nejrychlejší základní řešení. Pokud se pro úspory na energiích rozhodne firma, podle expertů by jedním z jejích prvních kroků měla být výměna zářivek nebo halogenů za LED světla, což samo o sobě srazí až polovinu nákladů na svícení. A kdo chce jít ještě dál, má možnost využít řadu „zlepšováků“. Například ten brněnský jménem Savee Energy.

Řešení Savee zamezuje plýtvání energiemi ve firmách. | foto: archiv E.ON Energy Globe

Tohle řešení umí úsporu navýšit o dalších dvacet až třicet procent. Tato bezdrátová technologie nechává zbytečné výdaje za svícení v peněžence tím, že vlastně „nachytří“ stávající osvětlení.

„Největší úspora spočívá v tom, že jsme schopní osvětlení automatizovaně ovládat a odstranit lidský faktor. Protože lidi dělají chyby a zapomínají zhasínat,“ vysvětluje Jan Pešl z brněnské společnosti Nikatron, která řešení Savee vyvíjí.

Jak to funguje v praxi? Představte si výrobní firmu s ranní směnou od šesti ráno. Díky Savee tady svítí od půl šesté jen na polovinu intenzity, aby si oči pracovníků zvykly, než se světla rozzáří naplno.

Až se rozední a proudí dostatek slunečních paprsků zvenku, světla se znovu ztlumí nebo úplně vypnou, stejně tak v čase oběda. A tak dál během celého pracovního dne. Nikdy se tak nestane, že by se svítilo zbytečně.

Technologie Savee už funguje například v nákupním centru Olympia. Ještě loni rozsáhlé prostory procházel pracovník security a do vysílačky hlásil údržbě, kde už je dostatek denního světla a může se zhasnout, a naopak.

Dnes už je vše automatizované a Olympia hlásí úsporu asi 34 procent elektrické energie, tedy stovky tisíc korun ročně. Řízení pro více než 450 svítidel – tedy instalace speciálních krabiček ke světlům – se tu zavádělo za plného provozu.

Zavedení lusknutím prstu

Po nakonfigurování lze na chytré ovládání přejít lusknutím prstu. Výhodou je i to, že žádné informace neplynou na internet, tudíž nehrozí nebezpečí zneužití dat.

Savee je letošní novinkou a zatím není příliš známou značkou, pomalu si však získává místo na trhu. Společnost Nikatron sídlí ve Škrobárenské v Brně a není náhoda, že velkou část instalací provedla právě v této ulici. „Savee máme nasazené v sídle firmy Compactive, kde je možnost se na něj i podívat. Řídíme i osvětlení sídla prodejce aut CarTec ve stejné ulici,“ jmenuje Pešl.

Systém používají také v kancelářích firmy Global IT Center HeidelbergCement Group nebo v logistické hale firmy Fabory v Brně. V přechodu na něj pokračuje i Olympia, kde se plánuje rozšíření na venkovní osvětlení a parkoviště.

„S tím, jak rostou energie, přijde větší poptávka. Zatím to bylo tak, že třeba osmdesát procent veškerých energetických nákladů představuje topení, chlazení a výrobní technologie. Svícení firmy moc neřešily, teď ale dává smysl začít. A hlavně z těch položek jsou světla asi nejsnadnější a možná i nejlevnější na výměnu,“ vysvětluje Pešl.

Školy ano, domácnosti ne

Ve starších stavbách, jako jsou školy, administrativní budovy, výrobní haly či obchodní centra, se svítí až o 80 procent více, než kolik je skutečně potřeba. A právě sem Savee míří. Zrovna ve školách prý jde svícení krásně vyladit, protože je v nich pevně daný časový režim a navíc jsou třídy prosvětlené.

„Když si vezmeme, že jsou ve třídě tři řady lavic a nad nimi tři řady světel, tak ta u oken vůbec nemusí svítit celý den nebo třeba jen z dvaceti procent. A už tohle vám spoří. Na chodbách je zase během vyučování minimum osob a tam by se hodila pohybová čidla,“ nastiňuje Pešl.

Kompletní řešení Savee, jehož jednorázová cena se pohybuje v řádech desetitisíců až nižších statisíců korun podle individuálních potřeb zákazníka, dává kromě škol, hal a kancelářských budov smysl i u veřejného osvětlení – dá se použít časový plán, nastavit noční svícení lamp třeba jen z třiceti procent či snižovat intenzitu se svítáním. Naopak do domácností zatím nemíří, trh s automatizací je nasycený dost.

Kromě osvětlení je možné technologii využít i pro spotřebiče.

„Jedna z krabiček má relé (slouží ke spínání signálu – pozn. red.) a na něm můžete vypnout a zapnout cokoliv. Třeba jen rychlovarnou konvici, ale také kompresory či čerpadla a šetřit tak nemalé náklady, když zaměstnanci zapomínají přes víkend zařízení vypínat,“ uzavírá Pešl s tím, že Savee se dá zapojit i na systém zavlažování. Do budoucna počítají také s klimatizačními jednotkami.

Savee jako úspora energií je letošním vítězem ocenění Green Product Award. A figuruje ve finálové šestce soutěže E.ON Energy Globe, která každý rok oceňuje nejlepší tuzemské projekty zaměřené na ekologii, udržitelnost a ochranu přírody. Vítěz vzejde z hlasování veřejnosti na webu soutěže v říjnu.