Dopravní podnik v Brně kvůli nedostatku čipů dál vydává papírové šalinkarty

  14:12
Přestože se brněnský dopravní podnik rozhodl od letošního ledna zrušit papírové šalinkarty, musel se k nim dočasně vrátit. Zavedení elektronického kuponu jako jediné možnosti, jak předplatní jízdenku na MHD získat, totiž narazilo na nedostatek čipů.

Anonymní platební karty nemá dopravní podnik k dispozici od pátku. | foto: DPMB

Elektronickou předplatní jízdenku si cestující mohou nechat nahrát na svoji platební kartu, nebo na anonymní kartu od dopravního podniku. S tou je však nyní problém.

„Anonymní platební karty nemáme k dispozici od 7. ledna. Vzhledem k celosvětovým problémům s nedostatkem čipů nám karty dodavatel nebyl schopen doručit ve stanoveném termínu,“ sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. 

Situaci dopravní podnik řeší a podle mluvčí by karty měly být opět k dispozici příští týden. „Do té doby cestujícím doporučujeme využití vlastní bankovní karty nebo vydáváme papírové šalinkarty,“ dodala Tomáštíková.

Není to poprvé, kdy tyto speciální karty dopravnímu podniku došly. Stalo se tak i při jejich zavedení v roce 2017, kdy dopravce nečekal tak velký zájem o hned první den po obědě začaly karty na některých přepážkách docházet. A na několik dní nebyly k dispozici ani loni v září.

Podle Tomaštíkové 75 procent cestujících preferuje využití vlastní bankovní karty, 25 procent má zájem o anonymní kartu.

Už několik měsíců před plánovaným zrušením papírových předplatních jízdenek dopravní podnik nabádal cestující, ať si koupí elektronickou šalinkartu.

„Papírové šalinkarty si cestující mohou nechat až do konce jejich platnosti, po Novém roce už žádné papírové neprodáme,“ řekl na podzim šéf tarifního odboru Vít Prýgl.